Šperky, prsteny a náramky z krišťálovej živice

Šperky z krištáľovej živice vám nemusíme dlho predstavovať. Sú také populárne, že ste ich určite už veľa videli a dosť možno sú šperky zo živice práve tým, čo vás k tomuto materiálu priviedlo. Neváhajte a vytvorte si vlastné šperky, prstienky a náramky zo živice. Na výrobe nie je nič zložité!

 

Čo budete potrebovať na výrobu

Silikónovú formu na šperky

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Na rovný, zakrytý povrch si pripravte formu a pomocou lepiacej pásky ju zbavte prípadného prachu a nečistôt. Povrch vyrovnajte ideálne s pomocou vodováhy. Pokiaľ nebude povrch úplne rovný, bude živica stekať k jednej strane.

2. Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla. Záleží na veľkosti formy, ale pre bežnú formu na šperky alebo náramok je väčšinou potreba cca 30-50 gramov namiešanej živice. Na šperky najčastejšie používame živice Fluid 2.0, Start, alebo živicu Glass. Vo všeobecnosti sa odporúča zmiešať najmenej 50 gramov hmoty naraz.

3. Živicu vždy miešajte podľa pomeru uvedeného na obale živice a obe zložky odvážte na digitálnej váhe s presnosťou na gramy. Pri práci so živicou si nezabudnite chrániť pokožku, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne premiešajte odspodu a utrite ich po stenách téglika (približne 3 - 4 minúty), potom premiešanú živicu prelejte do nového téglika a miešanie zopakujte. Tým sa vylúčia zle premiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

4. Živicu rozdeľte do niekoľkých kelímkov podľa svojich potrieb a zafarbite ju, prípadne pridajte trblietky. Neodkladajte spracovanie - živica je v tégliku vo vyššom stĺpci, ako je odporúčaná maximálna výška odliatku, takže živica pracuje rýchlejšie a mohla by v tégliku rýchlo stvrdnúť.

Použite len niekoľko kvapiek farby, sypkej farby približne v množstve dvoch guľôčok hrachu. Farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň. Veľké množstvo farby by mohlo nepriaznivo ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici je približne 2 %. Farby a dekorácie pridávajte vždy až po zmiešaní živice.

5. Namiešanú a zafarbenú živicu nalejte do formy. Možností pre aplikáciu je mnoho a záleží na vašej fantázii. Do priehľadných častí výrobkov môžete umiestniť dekorácie alebo sušené kvety.

6. Po odliatí do formy odstráňte povrchové bubliny zapaľovačom. Nikdy nedržte oheň nad živicou príliš dlho, len ním prechádzajte po bublinkách. Ak budete držať oheň na povrchu formy príliš dlho, živica by sa mohla prilepiť na formu a poškodiť formu a výrobok. Povrchové bubliny môžete odstrániť aj pomocou liehového spreja, pri ktorom nehrozí riziko pripálenia živice k forme.

Na odstránenie bubliniek napríklad spod formy použite špáradlo. Pozor si dávajte aj na okrajoch foriem, kde sa bubliny môžu prilepiť.

7. Výrobok zakryte tak, aby doň nepadal prach a nechajte ho vytvrdnúť. Formu môžete prikryť napríklad plastovou krabičkou, alebo okolo formy rozmiestnite kelímky, na ktoré položte kartón.

8. Šperky dokončite pomocou ručnej vŕtačky alebo elektrické vŕtačky a bižutérnych komponentov.

VIDEO: Výroba šperkov zo živice