Ako vyrobiť mydlo zo zvyškov?

Zostali vám po výrobe kúsky mydlovej hmoty na dne nádobky alebo v téglikoch? Alebo zbierate z umývadla zvyšky mydiel a je vám ľúto ich vyhodiť? Z týchto zvyškov môžete ešte vyrobiť krásne mydlá!

 

Ako na to?

  1. Zozbierané mydlá dajte do hrnčeka alebo napríklad kovové nádoby na šľahanie mlieka. Väčšie kúsky nakrájajte na kúsky cca 1 cm veľké.

  2. Ideálne je, aby išlo o rovnaký mydlový základ, aby bolo výsledné mydlo súdržné.

  3. Hmotu roztavte vo vodnom kúpeli. Nezabudnite, že mydlo už bolo raz zafarbované a sú v ňom pridané vône, podľa toho teda bude vyzerať a voňať aj roztavená hmota.

  4. Akonáhle je hmota roztavená, pridajte farbu a vôňu – len toľko, aby mydlo získalo peknú farbu a vôňu a zároveň s ohľadom na to, ako veľmi už roztavené kúsky vonia a akú majú farbu.
    Hmotu nevarte a spracujte ju ihneď po rozohriatí. Na obrázku vidíte, že my sme po roztavení dostali šedobrčálovú farbu a tú už by sme napríklad na žltú neprefarbili, preto sme zvolili tmavší odtieň. Hmota zároveň pekne voňala a vôňu sme nepridali.  5. Zafarbenú voňavú hmotu nalejte do silikónovej formy a nechajte 45 - 60 minút vytvrdnúť.  6. Aby mydlo dozrelo a získalo pevnosť, použite ho až za 10-14 dní. Pokiaľ ho nebudete používať, ale máte ho vyrobené do zásoby, dajte ho do vrecka alebo celofánu, aby sa z neho nevyparovala voda.