Aké povrchy a materiály je možné ozdobiť či ošetriť epoxidovou živicou?

Často kladené otázky o používaní epoxidovej živice na rôznych povrchoch. Nenašli ste odpoveď nižšie? Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme!

1. Môžem epoxidovou živicou premaľovať olejomaľbu?

Áno, po úplnom zaschnutí olejových farieb je možné maľbu premaľovať živicou.

2. Môžem použiť epoxidovú živicu na akrylovú maľbu?

Áno, akrylové maľby je možné premaľovať živicou po ich úplnom zaschnutí. Živica nebude na akrylovú farbu pôsobiť ako rozpúšťadlo a nebude rozmazávať umelecké dielo, naopak, po vytvrdnutí živice bude maľba vyzerať pestrejšie a bude mať sýtejšie farby.

3. Môžem použiť živicu na akvarelové maľby?

Áno, akvarelové dielo môžete zaliať živicou. Akvarelový papier je zvyčajne dosť porézny a môže nasiaknuť veľa živice, preto odporúčame najprv urobiť skúšku na menšom kúsku papiera.

4. Môžem epoxidovú živicu naniesť na dielo vytvorené farbou v spreji?

Áno, epoxidovú živicu môžete naliať na svoje dielo.

5. Môžem živicou pokryť nápis alebo kresbu nakreslenú permanentným fixom?

Áno, môžete, ale pred zaliatím dielo zafixujte sprejovou farbou. Markery sú často na báze alkoholu a môžu sa v živici rozpustiť.

6. Môžem použiť živicu na digitálne vytlačený obrázok?

Áno, takýto obrázok môžete prekresliť živicou bez ohľadu na to, či je vytlačený na laserovej alebo atramentovej tlačiarni. Dôležitejšiu úlohu tu zohráva papier, na ktorý bol vytlačený. Lesklý papier je lepší ako matný. Má väčšiu šancu, že sa nenasiakne epoxidom a neztmavne. Ideálny postup je obrázok zalaminovať a potom ho zaliať živicou.

7. Môžem epoxidovať fotografiu vytlačenú na digitálnej tlačiarni?

Áno, môžete. Fotografiu môžete napríklad prilepiť na drevený podklad a zaliať ju vrstvou epoxidu. Fotografia by mala byť vytlačená na lesklom papieri, ktorý by nemal nasiaknuť živicu a v dôsledku nasiaknutia stmavnúť. Ideálnym postupom je obrázok zalaminovať ešte pred zaliatím živicou.

8. Môžem papier epoxidovať?

Epoxidová živica vytvrdzuje na všetkých druhoch papiera. Môže však nasiaknuť porézny papier a zanechať tmavé škvrny, preto použite papier s ochrannou vrstvou - lesklý fotografický papier alebo natieraný papier. Papier môžete chrániť predbežným náterom akrylovým lakom. Ideálnym postupom je laminovanie obrazu pred jeho vložením do živice.

9. Môžem epoxidovú živicu použiť na drevený povrch?

Áno, epoxidová živica na ňom dobre priľne.

10. Môžem použiť živicu na sochu alebo 3D model z tlačiarne?

Áno, živicu možno použiť na 3D model alebo sochu. Živicu naneste v tenkej vrstve pomocou štetca so syntetickými štetinami. Dávajte pozor, aby ste štetec ihneď po použití očistili alkoholom, aby na ňom živica nezatvrdla.

11. Môžem do epoxidovej živice naliať akýkoľvek predmet?

Ak je takýto predmet úplne suchý, nie je dôvod, prečo by nemohol byť zaliaty v živici. V prípade pórovitých predmetov sa odporúča povrch najprv zaliať, aby sa zabránilo úniku vzduchových bublín.

12. Môžem epoxidovú živicu nanášať na sklo?

Áno. Živicou môžete maľovať na sklo, lepiť sklo epoxidovou živicou a dokonca ju môžete naliať do sklenených nádob. Odporúčame však vyhnúť sa exotermickej reakcii, pretože sklo by mohlo prasknúť v dôsledku vzniknutého nárastu tepla. Potom sklo nevystavujte nízkym alebo vysokým teplotám, pretože by sa živica mohla odlúpnuť.

13. Môžem epoxidovú živicu použiť na textílie?

Áno, po zaschnutí tkanina stvrdne ako kus plastu. Živica zmáča tkaninu a mierne ju stmavuje.

14. Môžem epoxidovou živicou natrieť polymérnu látku?

Áno, epoxidová živica sa môže použiť na polymérové výrobky na zvýšenie pevnosti alebo na spojenie dvoch kusov. Po vytvrdnutí epoxidová hmota odolá teplote v rúre odporúčanej pre polymérnu hmotu. Živica môže pri zahrievaní mierne zmäknúť, ale po ochladení opäť stvrdne.

15. Môžem epoxidovú živicu použiť na keramiku?

Áno, epoxidová živica dobre priľne ku keramickým materiálom.

16. Na aké povrchy sa epoxidová živica nesmie používať?

Epoxidová živica nepriľne na voskovaný papier, niektoré druhy plastov (PET, polyetylén, polypropylén) a silikón. Tieto materiály sa odporúčajú ako pracovné podložky alebo ako materiál na formy.

Živica tiež čiastočne priľne k PVC a plexisklu, t. j. oddelenie od nich bude možné, ale veľmi pracné, a je možné, že bude potrebná následná povrchová úprava odliatku.