Ako vybrať živicu - rádca na výber živice

 

Chcete začať s odlievaním epoxidovej živice a neviete ktorú si vybrať? Výber je jednoduchší, než sa môže zdať! Prejdite si nášho radcu, ako kúpiť správnu živicu a docieliť tie najlepšie výsledky.

Čo budete vyrábať?

Prvá zastávka našej cesty za výberom živice začína pri ujasnení, čo budete vyrábať. Budú to náušnice, podtácky alebo pyramídy? Cítite sa na výrobu stolov, servírovacích dosiek alebo geodových obrazov? Vždy si ujasnite, aký výrobok alebo aké výrobky majú pod vašimi rukami vzniknúť. Máte jasno? Výborne, mrkneme sa na výber živice.

Správna výška odlievania

Živicu v drvivej väčšine prípadov volíme tak, aby sa odlievala do výšky rovnakej, alebo vyššej, ako je výška formy. Každá zo živíc má už pri svojom úvodnom obrázku piktogramy, ktoré Vás rýchlo navedú na tú správnu cestu a všetko je podrobne rozpísané v popise jednotlivých živíc.

Chcete odlievať záložky? Potom vám skvele poslúži živica do nižšej hrúbky odlievania. Budú to pyramídy? Mrknite sa na vyššiu hrúbku odlievania. Bude to viac výrobkov s rôznou hrúbkou? Potom zvoľte živicu do vyššieho stĺpca, tá totiž hravo zvládne aj nižšie výrobky.
Pri výbere vám môže pomôcť aj náš radca pre výber živice podľa výrobku.

start 3 5Five

 Stĺpec nájdete vyznačený piktogramom "hrúbka vrstvy" ako na obrázkoch vyššie.

Prečo je dôležité nepresiahnuť odporúčanú výšku a objem odlievania?

V živici by sa urýchlila reakcia, ktorá spôsobuje tvrdnutie živice a došlo by k nežiaducej exotermickej reakcii. Viac o exotermickej reakcii si prosím prečítajte tu.

Predvýber živice na základe výšky odlievania máme hotový, ale stále nie je jasné, ktorá je tá najlepšia? Rozkliknite si popis pri každej živici a prečítajte si viac o ich vlastnostiach. Všetky naše popisky sme vytvorili tak, aby boli všetky informácie pohromade a pochopil ich profík aj začiatočník.

Na aké ďalšie vlastnosti sa pozeráme pri výbere živice?

Zaujímať vás môže, aká je živica hustá, akú má ochranu voči žltnutiu a tiež ako dlho trvá jej vytvrdnutie. Pre každý projekt vás môže zaujímať iná vlastnosť.

Chcete, aby živica časom nežĺtla, pretože budete odlievať číre náušnice so sušeným kvetom? Nájdite v našej ponuke živicu, ktorá je ideálna pre takýto výrobok. Budete živicu prefarbovať pigmenty? Potom nemusíte toľko dbať na jej UV stálosť.

Vybrali ste si správnu živicu?

Výborne! Už ste o krok bližšie k vlastnému dokonalému výrobku. Prečítajte si naše ďalšie články na blogu, napríklad o výbere foriem, penetrácii alebo o brúsení výrobkov zo živice.

V prípade akéhokoľvek dotazu sa na nás môžete obrátiť, veľmi radi vám pomôžeme.