Rady a tipy

AKO VYROBIŤ FORMU NA ŽIVICU Z TEKUTÉHO SILIKÓNU

Premýšľali ste nad tým, ako vyrobiť formu na odliatok? Výroba vlastnej silikónovej formy nie je zložitá a zvládnete ju aj vy. Pri výrobe treba len myslieť na niekoľko vecí, aby vznikla bezchybná forma.

Kvalitný silikón na výrobu foriem

Výber tekutého silikónu je veľmi dôležitá časť výroby foriem. Pri výbere silikónu, ktorý sme chceli uviesť do predaja pre našich zákazníkov, pre nás bola dôležitá kvalita, viskozita a dĺžka tuhnutia silikónu.

Prečo je dôležitá dĺžka tuhnutia? Čím dlhšie silikón tuhne, tým viac času má zatiecť a vyplní všetky jemné detaily predmetu, z ktorého formu vytvárate a taktiež máte dlhší čas na jeho spracovanie. Vďaka dlhšej dobe tuhnutia má zase čas odviesť bublinky, ktoré v silikóne nechceme.

Silikón, ktorý vyhovuje všetkým našim prísnym požiadavkám nájdete tu.

Výber zápornej formy

Predmet, z ktorého budete vyrábať silikónovú (pozitívnu formu) sa nazýva záporná forma alebo aj základná forma. Majte na pamäti, že sa znie úplne všetko obtlačí. Pokiaľ je tento predmet matný, bude aj forma matná a nebude sa hodiť napríklad na odlievanie živice.

Dávajte si tiež pozor na to, z akého materiálu je záporná forma vyrobená. Ak je silikónová, tekutý silikón k nej priľne a nepôjde oddeliť. Problémy môžu spôsobiť aj keramické predmety bez glazúry a iné porézne materiály. Aby ste zaistili, že predmet pôjde dobre vybrať z pozitívnej formy, ošetrite ho najskôr separátorom.

Príprava na odlievanie

Negatívnu formu očistite, zbavte ju mastnôt a prachu a prípadne ju opatrite separátorom, ak je to nutné. Potom ju vložte do krabičky, ktorá bude okolo predmetu a zároveň mu poskytne priestor na vytvorenie okrajov hrúbky aspoň 1 cm. Pokiaľ budú okraje a dno pozitívnej formy veľmi tenké, forma nebude pri naliatí odlievacej hmoty držať tvar a ďalej sa môže poškodiť pri manipulácii a vylúpnutí odliatku. Škatuľka musí byť aspoň trochu poddajná alebo rozložiteľná, aby z nej išla vyrobená silikónová forma vybrať.

V prípade, že nemáte k dispozícii plastovú alebo papierovú krabičku, vyrobte si vlastnú pomocou kartónu a lepiacej pásky. Vnútro krabičky nemusí byť vylepené páskou, silikón môžete odlievať priamo do nej. Je však nutné, aby krabička bola dobre utesnená, aby tekutý silikón nemohol vytiecť.

Namiešajte silikón a odlievajte

Negatívnu formu umiestnite do krabičky. Pokiaľ hrozí, že by vyplávala, prilepte ju ku dnu krabičky tavnou pištoľou, lepidlom alebo obojstrannou lepiacou páskou. Silikón namiešajte podľa návodu, miešanie musí byť presné a pomery odvážené na váhe. Pri miešaní si počínajte opatrne, čím menej vzduchu do silikónu namiešate, tým lepšie. Riadne premiešaný silikón pomaly nalejte do krabičky. Prelievajte ho cez všetky detaily negatívne formy a nenalievajte z výšky, ale priblížte sa čo najbližšie, aby pri odlievaní nevznikali zbytočné bublinky.

Vyklepte bubliny

Pre uvoľnenie bubliniek formu dobre poklepte zo všetkých strán a nechce vytvrdnúť. Po vytvrdnutí už len zostáva vybrať negatívnu formu, zastrihnúť prípadné preliatky a forma je hotová.

VIDEO NÁVOD: Výroba formy z tekutého silikónu

Ako vyrobiť mydlo doma? Návod na výrobu mydiel

Mydlo je jedným zo základných produktov, ktoré denne používame. A často si možno ani neuvedomujeme, aké jednoduché je si vlastné mydlo vyrobiť. Vlastná výroba mydla doma je stále populárnejšia. Nielenže vám to umožní mať kontrolu nad tým, čo presne obsahuje vaše mydlo, ale taktiež môžete vytvárať vlastné vône a designy, ktoré vám vyhovujú.

Pokiaľ ste niekedy uvažovali o výrobe mydla doma, ale nevedeli ste, kde začať, máme pre vás kompletného sprievodcu výrobou. V tomto článku sa dozviete, ako ľahko a bezpečne vyrobiť mydlo vo svojom vlastnom dome. Od základných surovín a náčinia, ktoré budete potrebovať, po postup krok za krokom vám ukážeme, ako vytvoriť krásne mydlo, ktoré budete radi používať každý deň.

 

Čo budete potrebovať na výrobu mydiel?

Postup na výrobu mydiel

  1. Mydlovú hmotu nakrájajte na kocky alebo iné menšie kúsky o veľkosti 1-3 cm



  2. Nakrájanú hmotu roztavte vo vodnom kúpeli pri 65 – 70 ˚C alebo v mikrovlnnej rúre (50 – 70% maximálneho výkonu). Neprekračujte teplotu 75 ˚C, vyvarujte sa vareniu hmoty.
  3. Hmotu nemusíte miešať. Pri miešaní sa môžu tvoriť bublinky, ktoré sú vo výslednom produkte nežiaduce.
  4. Hmotu môžete v prípade potreby udržiavať roztavenú pri 65 ˚C.
  5. Do roztavenej hmoty pridajte prísady ako farbivá, vône, bylinky, iné prímesi (oleje, morskú soľ) alebo dekorácie (kávové zrná, sušené plátky citrusov, kamienky a mušličky). Myslite pri tom aj na praktickosť, pokiaľ nevyrábate dekoračné mydlo. Pozor na pridané množstvo. Pri výrobe mydiel platí pravidlo, že menej je viac. Ak použijete prísad alebo dekorácií moc, mydlo vám nemusí stuhnúť.
  6. Farbivá vždy vyzerajú inak v závislosti na tom, či ich dáte do transparentnej alebo bielej mydlovej hmoty.
  7. Hmotu nalejte do foriem. Dekorácie môžete umiestniť aj v tejto chvíli, keď máte roztavenú hmotu naliatu do foriem.
  8. Povrch odliateho mydla niekoľkokrát postriekajte alkoholom v spreji, ktorý okamžite odstráni povrchové bublinky.
  9. Mydlo nechajte stuhnúť pri izbovej teplote. Tuhnutie sa nesnažte urýchliť napríklad vložením do chladničky. Tým by mydlo mohlo prísť o niektoré významné zložky.
  10. Každa mydlová hmota tuhne inú dobu a záleží aj na tom, na akú teplotu ste ju roztavili. Tuhnutie tak môže trvať od 45 minút do cca 1 hodiny. Pred vybratím z formy opatrne siahnite na povrch, alebo zľahka stlačte okraje. Pokiaľ je mydlo tvrdé, môžete ho vybrať z formy.

Tipy na výrobu a skladovanie

  • Čo ak nemáte teplomer a chcete hmotu taviť vo vodnom kúpeli? Pokiaľ nemáte teplomer, tak správnu teplotu dosiahnete zhruba vo chvíli, keď sa vo vode objavia bublinky, ale ešte sa nevarí.
  • Pokiaľ necháte mydlo ešte 1-2 týždne odležať na suchom mieste pri izbovej teplote, bude potom pevnejšia.
  • Pokiaľ potrebujete mydlo uhladiť, nahrejte si v pare nožík a plochú čepele mydlo zarovnajte.
  • Mydlá skladujte pri izbovej teplote na mieste, kde nie je ani príliš teplo, ani vlhko. Ak vyrábate mydlo ako darček, zabaľte ho do papiera, textílie (najlepšie bavlna), do organzového vrecka, po odležaní môžete aj do celofánu.

Tip od Resin Štúdia

Mydlový základ aj mydlo vyrobené z tohto mydlového základu skladujte zabalené, aby nestratilo váhu odparovaním vody.

VIDEO: Návod na výrobu mydiel pre začiatočníkov

Ako vyrobiť mydlo zo zvyškov?

Zostali vám po výrobe kúsky mydlovej hmoty na dne nádobky alebo v téglikoch? Alebo zbierate z umývadla zvyšky mydiel a je vám ľúto ich vyhodiť? Z týchto zvyškov môžete ešte vyrobiť krásne mydlá!

 

Ako na to?

  1. Zozbierané mydlá dajte do hrnčeka alebo napríklad kovové nádoby na šľahanie mlieka. Väčšie kúsky nakrájajte na kúsky cca 1 cm veľké.

  2. Ideálne je, aby išlo o rovnaký mydlový základ, aby bolo výsledné mydlo súdržné.

  3. Hmotu roztavte vo vodnom kúpeli. Nezabudnite, že mydlo už bolo raz zafarbované a sú v ňom pridané vône, podľa toho teda bude vyzerať a voňať aj roztavená hmota.

  4. Akonáhle je hmota roztavená, pridajte farbu a vôňu – len toľko, aby mydlo získalo peknú farbu a vôňu a zároveň s ohľadom na to, ako veľmi už roztavené kúsky vonia a akú majú farbu.
    Hmotu nevarte a spracujte ju ihneď po rozohriatí. Na obrázku vidíte, že my sme po roztavení dostali šedobrčálovú farbu a tú už by sme napríklad na žltú neprefarbili, preto sme zvolili tmavší odtieň. Hmota zároveň pekne voňala a vôňu sme nepridali.



  5. Zafarbenú voňavú hmotu nalejte do silikónovej formy a nechajte 45 - 60 minút vytvrdnúť.



  6. Aby mydlo dozrelo a získalo pevnosť, použite ho až za 10-14 dní. Pokiaľ ho nebudete používať, ale máte ho vyrobené do zásoby, dajte ho do vrecka alebo celofánu, aby sa z neho nevyparovala voda.
AKO OPAČOVAŤ O ŠPERKY A INÉ VÝROBKY Z ŽIVICE

Vyrobili ste šperk zo živice a chcete čo najdlhšie zachovať jeho krásu a lesk? Tak by ste mali dodržiavať pár základných pravidiel. Tieto tipy na údržbu sa netýkajú len šperkov, ale platia pre všetky výrobky zo živice. Uvádzame ich hlavne pre šperky zo živice preto, že práve tieto výrobky bývajú najviac nosené a vystavované okolitým vplyvom. A teraz už k samotným odporúčaniam.

Šperky pravidelne čistite

Šperky zo živice je vhodné pravidelne čistiť, aby sa odstránili nečistoty a mastnoty, ktoré sa na nich môžu usadiť. Očistite ich mäkkou handričkou z mikrovlákna alebo vatovým tampónom namočeným do vlažnej mydlovej vody. Potom šperk jemne a dôkladne opláchnite vodou. Vyhnite sa použitiu abrazívnych čistiacich prostriedkov, ktoré by mohli poškodiť povrch.

Vyvarujte sa kontaktu s chemikáliami

Šperky zo živice by mali byť chránené pred priamym kontaktom s chemikáliami, ako sú parfémy, dezodoranty, lak na vlasy, čistiace prostriedky alebo agresívne čistiace prostriedky. Tieto látky môžu šperk poškodiť, spôsobiť zmenu farieb alebo stratu lesku. Preto si pred aplikáciou týchto produktov zložte šperky a počkajte, až sa látky úplne vsiaknu do pokožky.

Skladujte ich správne

Pokiaľ šperky zo živice nebudete nosiť, je dôležité ich správne uskladniť. Uchovávajte ich oddelene od ostatných šperkov, aby ste predišli poškriabaniu. Môžete ich uložiť do mäkkých látkových vrecúšok alebo šperkových krabičiek, ktoré ich ochránia pred prachom a vlhkosťou.

Chráňte ich pred priamym slnečným žiarením

Šperky a iné výrobky zo živice sú citlivé na dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa noseniu šperkov zo živice na priamom slnku alebo v soláriu, aby ste zabránili zmene farieb a deformáciám materiálu. Rovnaká poučka platí napríklad pre obrazy zo živice, ktoré si nikdy nevešajte na miesto, na ktoré svieti priame slnečné svetlo.

Majte na pamäti teplotné vplyvy

Výrobky zo živice sú citlivé na extrémne teploty. Vyvarujte sa vystaveniu vysokým teplotám, ako sú horúce sprchy, sauny alebo priame teplo od iných zdrojov tepla. Rovnako sa vyhnite veľmi nízkym teplotám, ktoré by mohli šperky poškodiť.

Opravy a úpravy

Pokiaľ má váš šperk zo živice matný alebo poškriabaný povrch a potrebuje opravu, existuje hneď niekoľko možností, ako mu opäť dodať lesk. Jednou z možností je na očistený a odmastený povrch naniesť vrstvu akrylového laku TOP FINISH. Jedná sa o najrýchlejšiu opravu, ktorá vám zaberie maximálne pár minút. V prípade, že je povrch príliš zničený, zvážte jeho zbrúsenie a vyleštenie. Ako na to sa dozviete v našom článku o brúsení a leštení živice.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov by ste mali byť schopní udržať svoje šperky zo živice v dobrom stave a predĺžiť ich životnosť.

Chceli by ste namaľovať obraz, aj keď maľovanie nie je vaša silná stránka? Potom vyskúšajte akrylové liatie.

Akrylové liatie sa v posledných rokoch stalo veľmi populárnou technikou tvorby umeleckých diel. Táto technika totiž vyžaduje minimálne maliarske znalosti, a pritom umožňuje tvoriť jedinečné a neobvyklé obrazy. Princípom je hra s farbami a jednoduché pohyby. V dôsledku svojej jednoduchosti a dostupnosti sa akrylové liatie stalo obľúbeným spôsobom maľby pre začiatočníkov, ktorí sa zaujímajú o tvorbu umenia, rovnako ako pre skúsených umelcov, ktorí hľadajú nové spôsoby tvorby.

V súvislosti s touto technikou sa môžete stretnúť aj s názvami Acryl pouring, Fluid Art, Acrylic Pouring, tekutá maľba, liatie akrylu.

IMG_2336osk   IMG_4349osk

Ako si túto techniku predstaviť? Čo znamená akrylové liatie?

Základom je akrylová farba, ktorá je namiešaná do tekutej konzistencie s prídavkom liacieho (pouring) média a ďalších prísad podľa potreby. V závislosti na technike sa táto skvapalnená farba vlieva do seba a nakláňaním či fúkaním sa rozprestiera po povrchu plátna či iného predmetu. V závislosti na výbere farby, média a prísad sa vytvárajú rôzne efekty.

Čo budete na výrobu originálneho obrazu potrebovať?

Na celý proces má efekt veľké množstvo faktorov a kvalitné plátno a farebné pigmenty sú jedným z tých najzákladnejších, ako jasného a sýteho výsledku dosiahnuť. Preto neodporúčame siahať po lacnejších značkách farieb, plátien a pod., aby ste predišli prípadnému sklamaniu z výsledku.

Kvalitné akrylové farby

Zvoľte také farby, ktoré obsahujú veľa pigmentu. V ateliéri Oskarek.cz používajú veľmi kvalitné talianske akrylové farby Maimeri s vysokou pigmentáciou. Čím vyššia je pigmentácia farieb, tým viac žiarivé bude vaše výsledné dielo.

Nebojte sa použiť aj metalické odtiene ako je zlatá, strieborná, bronzová alebo iridescentné (menivé) farby, v ktorých sú trblietavé pigmenty primiešané do základných odtieňov. Môžu tak vznikať úžasné lesklé výtvory.

Pouring medium

Liacim (pouring) médiom sa farby zriedia do požadovanej konzistencie. Pouring médium je zmes, ktorá slúži na zjemnenie konzistencie akrylových farieb, aby sa lepšie miešali a liali. Pouring medium tiež slúži na reguláciu viskozity a redukciu bubliniek, čo vedie k väčšej hladkosti a rovnomernosti výsledného obrazu. Existuje mnoho rôznych druhov liacieho média na trhu, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a kvalitou. V ateliéri Oskarek.cz používajú ako pouring medium PVA lepidlo, ktoré je možné zakúpiť vo všetkých výtvarných potrebách.

Maliarske plátno

Dobre vypnuté maliarske plátno je základ. Dajú sa použiť aj iné podklady, na ktorých akrylové farby držia ako sú šepsované dosky, drevené krabičky, rôzne obaly a pod. Akrylové liatie môžete vyskúšať na drevené stoličky, svetlá, gitaru, obal na mobil, hodiny a zo všetkých týchto kúskov sa v okamihu stane fascinujúce umelecké dielo.

Silikónový olej

Silikónový olej sa používa na vytvorenie bubliniek. Pokiaľ ho použijete, majte po ruke flambovaciu pištoľ alebo fén, ktorým ľahko farby zahrejete a tým pomôžete vytvoriť efekt bubliniek. Aj bez silikónového oleja ale dosiahnete krásne efekty.

Tégliky alebo nádoby na miešanie farieb, drevené špachtle na rozmiešanie farieb prípadne maliarska špachtľa na roztieranie farieb po plátne.

Ochranné pomôcky ako sú fólie, rukavice, stará košeľa (akrylové farby sa nedajú vyprať), kuchynské utierky na utieranie rúk. Ak sa vám páčia čisté okraje, môžete ich oblepiť ochrannou maliarskou páskou.

IMG_8043

A teraz hurá do práce! Postup výroby abstraktného obrazu metódou akrylového liatia:

  1. Pripravte si toľko téglikov, koľko budete používať farieb. Do každého téglika pridajte 2 diely Pouring média a 1 diel akrylovej farby. Zamiešajte.
  2. Vezmite si jeden čistý kelímok a postupne do neho nalejte všetky zamiešané farby - nie naraz, ale po troškách a farby striedajte. Ak máme napríklad 3 farby: modrú, zelenú a červenú, do téglika budeme liať podľa preferencií napríklad trochu červenej, trochu modrej, trochu zelenej, trochu modrej, trochu červenej atď., pokiaľ nemáte dostatok fluida na celé plátno.
  3. Pokiaľ chcete docieliť zaujímavé efekty a vytvoriť tzv. oká alebo bubliny, prikvapnite do farieb aj silikónový olej.
  4. Plátnom rôzne hýbte, nech sa farby krásne rozlejú.
  5. Nechajte prácu poriadne zaschnúť. Rozhodne neodporúčame mať výsledné plátno na priamom slnku alebo vonku na terase, čokoľvek sa do schnúcej farby môže zachytiť a zostať tak vo farbe prilepenej alebo môžu farby popraskať. Ideálna je rovná plocha v suchej a čistej miestnosti, kde sa jemne vetrá. Takto môže plátno schnúť cca 2-7 dní, záleží aj na ročnom období.
  6. Pre záverečný jas sa tiež dá hotové plátno pretrieť lesklým lakom alebo postriekať lakovacím sprejom, čo je v tomto prípade praktickejší variant.

IMG_8049osk   IMG_8035

Príďte na workshop do ateliéru Oskarek.cz, kde vás zasvätí do kúzla tejto techniky. Môžete si tu vyrobiť napríklad vlastné hodiny. Ak ste radšej samouci, pozrite sa na zostrih postupu na videu https://youtu.be/ByD7PGkWrfA.

Akrylové liatie je hravé experimentovanie s farbami a technikami prelievania. Dá sa takmer zaručiť, že pokiaľ zakaždým použijete rovnaké farby a rovnakú techniku, nikdy nebudú hotové plátna vyzerať úplne rovnako. Farby si vlastne maľujú samy a my im iba pomáhame vyniknúť.

Ateliér Oskarek.cz môžete navštíviť osobne pre radu, môžete sa zúčastniť niektorého z workshopov alebo si môžete ich výrobky a materiál zakúpiť v eshope Originálne drevené svadobné a bytové dekorácie | Oskárek.cz (oskarek.cz)

Sprievodca výberom perfektného živicového darčeka

Pomaly a iste sa nám blížia Vianoce a nejeden z nás už premýšľa, čím potešiť svojich blízkych. Máte okolo seba niekoho, kto je kreatívny? Alebo v ňom vidíte potenciál a príde vám škoda, že sa zatiaľ do nejakej výroby nepustil? Pozrite sa na naše tipy na vianočné darčeky spojené s výrobou zo živice.

A pre koho budeme vyberať?

Hovoríte si, že živicu nerozumiete a neviete tú správnu vybrať? Od toho tu sme my! Poradíme vám, po čom siahnuť. Vo výbere sa teda zaručene nepomýlite a pod stromčekom budú žiariť oči obdarovaných.

Pre ženu, ktoré sa páčia šperky, podtácky a iné výrobky zo živice

Chcete obdarovať ženu, ktorá by si podľa vás rada vyskúšala tvorenie zo živice? Páčia sa jej šperky so zaliatymi kvetmi, alebo by ocenila vlastné dekoračné podtácky? Máme pre vás tip na výber. Pozrite sa na naše sady pre začiatočníkov aj pokročilých.

V čom je ich výhoda?

V našich sadách je pripravená správna živica, farbičky, komponenty, formy aj spotrebný materiál. Skrátka všetok materiál, ktorý je na výrobu potrebný. Na výrobu potom už stačí obyčajná kuchynská váha, ktorá váži s presnosťou na gramy a ochrana dýchacích ciest.

Že váhu nemáte, alebo by to chcelo novú? Aj na to sme u nás pripravení. Pozrite sa na váhy v našej ponuke.

A navyše je sada v darčekovej krabici s mašľou. Všetky práce s výberom a balením je teda vopred hotová, vy si už len užite pokojné a radostné Vianoce bez stresu s výberom darčekov.

Pre niekoho, kto chce so živicou začať, ale nevie, ako na to

Tvorba zo živice je čím ďalej známejšia a určite už sa donieslo aj k vám, o aký všestranný materiál sa jedná. Jeho využitie v umeleckej tvorbe je limitované len formou a vlastnou predstavivosťou. Poznáte niekoho, kto po živici pokukuje, ale stále nevie, ako sa do tejto okúzľujúcej tvorby pustiť?

Chápeme, že objavovanie sveta živice môže byť na prvý pohľad zahlcujúce. Ale pritom stačí mať iba pár základných vecí. Množstvo ponúkaných produktov je tu len preto, aby možnosti výroby neskončili pri pár odliatkoch. A že sa vám tým všetkým nechce preberať?

Kryjeme vám chrbát! Poďte s nami do sady, ktorá je navyše rovno v darčekovej krabici s mašľou.

Chcete darovať sadu na výrobu šperkov? Alebo podtáckov, záložiek, pravítok či kľúčeniek? Mrknite do našej širokej ponuky sád, ktoré sme pre vás starostlivo zostavili. Navyše všetky potrebné informácie k výrobe nájde obdarovaný na našich stránkach a pokiaľ si náhodou nebude vedieť rady, radi mu poradíme.

Pre toho, kto už zo živice vyrába a chcete mu doplniť zásoby

Máte niekoho, kto zo živice vyrába a chcete mu doplniť zásoby, alebo mu zaobstarať ďalšiu výbavu a rozšíriť tak možnosti výroby? Na Resin Štúdiu ste rozhodne správne.

Vyberte živicu

Živicu vyberte s pomocou nášho radcu pre výber živice, alebo siahnite po našom best selleri - živici FLUID. Má po zatvrdnutí úplne úžasný povrch, vysokú UV odolnosť a ľahko sa s ňou pracuje.

Vyberte kvety

Kvietky všetkých farieb a tvarov alebo dokonca skeletované farebné listy. To všetko u nás zoženiete na jednom mieste. Použiť sa dajú do šperkov, obrazov, tácok, podnosov, dosiek… jednoducho všade, kam môže živica, tam môžu aj sušené kvety! Naše sušené kvety sú dofarbované, nemusíte sa teda báť ich nechceného hnednutia v živici, ako to často stáva u doma sušených kvetov.

Vyberte farby

Farby neodmysliteľne patria k práci so živicou. Vyberiete práškové, alebo tekuté farby? Vyberajte podľa odtieňov, ktoré urobia obdarovanému radosť, na konzistenciu až tak nezáleží.
Všetky naše farby sú medzi sebou kombinovateľné. Trocha metalického prášku dodá živici trblietavý vzhľad, nepriehľadné farby zase sýtosť. A čo potom tie kúzla, ktoré dokáže alkoholový pigment!

Vyberajte zo stoviek našich produktov

Nakoniec ste to práve vy, ktorí poznajú obdarované najlepšie. A kto iný im najlepšie vyberie dekorácie a pomôcky na tvorenie, ako vy. Vyberajte podľa svojho pocitu. Verte nám nielen ako predajcom, ale hlavne ako tvorcom, že po čom u nás siahnete, to nájde svoj úžitok pri báječnom tvorení zo živice.

<h2>Pre všetkých, ktorí ocenia ručnú prácu a radi vyskúšajú nový koníček

Máte vo svojom okolí niekoho, kto nevydrží chvíľu sedieť a musí stále niečo robiť a objavovať? Pomôžte mu objaviť svet krištáľovej živice!

Umelecký neposedovia, maliari a maliarky, hrnčiari i krajčírky - tí všetci, a nielen oni, k nám chodia nakupovať a zdieľajú s nami radosť z tvorenia zo živice. Ak máte okolo seba niekoho, komu sa zo všetkého, na čo siahne, stáva krása pod rukami, tak neváhajte a urobte mu radosť hotovou sadou na výrobu zo živice.

Že sa vám nechce kupovať sada, a radi by ste sami vybrali základ na výrobu? Tak sa mrknite na tieto výrobky, alebo sa v sadách len inšpirujte a vyberte jednotlivé produkty podľa svojho. Obdarovaného poteší nielen živica, ale aj vaša snaha darček personalizovať.

Vyberte u nás živicu, farbivo aj formu!

Pre muža kutila, ktorý pozerá po stoloch zo živice a niekde začať musí

Máte v okolí majstra, ktorý pokukuje po stoloch so živicou? Kto by sa mu čudoval, tieto stoly so zaliatymi hrče alebo dokonca s celou riekou zo živice uprostred sú úplne dych vyrážajúcou dominantou priestoru. Ale všetci vieme, že niekde sa začať musí. Pomôžte svojmu majstrovi urobiť prvý krok správnym smerom a kúpte mu prvú živicu a formu. Sľubujeme, že bude nadšený!

Pre dieťa, ktoré môže samo pracovať s eko živicou

Chcete podporiť dieťa v kreativite, ale nie ste úplne naklonení práci s epoxidovou živicou? Aj pre vás máme riešenie - kreatívnu hmotu NatuResin.

NatuResin je fantastickou novinkou v kreatívnych liacich hmotách. Táto minerálna živica na vodnej báze je bezpečným a ekologickým variantom k epoxidovej živici. Oproti iným materiálom nie je krehká a vyznačuje sa svojou vysokou pevnosťou a odolnosťou voči vonkajším vplyvom. A navyše má oveľa dlhšiu dobu spracovateľnosti, než podobné hmoty.

Je vo všetkých smeroch vhodná na samostatné detské tvorenie. Ale sme si istí, že sa s pomocou malému tvorcovi nebudete držať ďalej, a zamilujete si túto hmotu rovnako ako my, dospeláci z Resin Studia.

Pre osoby, ktoré si radi vyrábajú vlastné dekorácie, ale živica nemusí byť to pravé

Ste si istí, že darček by mal byť kreatívny, ale váhate, či by to mala byť konkrétne živica? Máme riešenie aj pre vás!

Kúpte svojim blízkym darčekovú štartovaciu súpravu na výrobu sviečok. Naše súpravy nájdete v niekoľkých rôznych dekoroch, takže nebude ťažké trafiť sa obdarovanému do vkusu. Súpravy sa navyše dodávajú s veľmi podrobným návodom vrátane fotografií, a tak máte krásne sviečky na dosah ruky.

A áno, tieto súpravy sa dodávajú aj v krásnej škatuli pripravenej na darovanie.


Na záver chceme dodať, že sa nemusíte báť neznalosti práce so živicou. Na našich stránkach www.resinstudio.cz nielen predávame všetko potrebné, ale taktiež radíme všetkým začínajúcim i pokročilým tvorcom. Náš e-shop je skrátka až po strop plný radostného tvorenia so živicou!

 

 

Zoznámte sa s NatuResin

NatuResin vám prináša všetky vytúžené vlastnosti, ktoré ste si kedy od kreatívnych hmôt priali. Táto minerálna živica, tiež známa ako eko živica, v sebe totiž snúbi pevnosť, dostatočnú dobu spracovania, je ekologická, farbiteľná a môžu s ňou pracovať aj deti. Nemusíte sa u nej báť výparov a dlhej doby vytvrdnutia ako pri epoxidovej živici. Poďte sa s nami pozrieť tejto minerálnej živici na zúbok a zamilujte sa do nej rovnako ako my!

Čo je NatuResin?

NatuResin je minerálna živica, ktorú aktivujete pridaním vody vo vopred danom pomere, ktorý je potrebné zvážiť na digitálnej váhe. Napríklad také, ktoré používate doma v kuchyni. Tak jednoduché je to! Navyše vďaka vopred danému pomeru máte vždy istotu, že ste hmotu namiešali správne a môžete sa do pár desiatok minút tešiť na svoj originálny výrobok.

Pokiaľ NatuResin neofarbíte, bude mať po vytvrdnutí bielu farbu, aj keď nie úplne žiarivú bielu. Chcete naopak farebný výrobok? Máme pre vás pripravenú celú škálu farieb, ktoré medzi sebou môžete ľubovoľne miešať, pridať ich rovno do namiešanej zmesi, a dosiahnuť tak unikátne odtiene. Povrch má po vytvrdnutí zamatovo hladký a po poklepaní robí krásny keramický zvuk.

Čo s touto minerálnou živicou môžem vytvoriť?

S pomocou silikónových foriem si s eko živicou vytvoríte všetko od bytových dekorácií, krabičiek, mištičiek, stojančekov, a sošiek až po šperky.

Vďaka nezávadnosti si môžete užiť veľa zábavy pri tvorení s deťmi. Vyrobte si s nimi napríklad pastelkovníky, krabičky na poklady alebo stojančeky na šperky a gumičky.

Čím sa minerálna živica líši od iných kreatívnych hmôt?

  • Po vytvrdnutí sa eko živica vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou. Tým prekoná sadru, betón, keramiku a ďalšie zavedené kreatívne hmoty.
  • Môžete ju zafarbiť rovno pri miešaní, nie ste odkázaní na farbenie až po vytvrdnutí. Samozrejme ale môžete dofarbovať akúkoľvek farbu aj po vytvrdnutí.
  • Vďaka vopred danému pomeru NatuResin a vody sa tiež vyhnete známym karambolom ako napríklad pri sadre, ktorá vám často veľmi rýchlo stuhne, alebo je naopak veľmi tekutá.
  • Narozdiel od keramiky sa NatuResin nemusí vypaľovať a nie je tak porézny.
  • Oproti hmote Jesmonite sa nedočkáte nepríjemného hrudkovania. Po zmiešaní je NatuResin tekutejší a má dlhšiu dobu spracovania, ľahšie sa s ňou pracuje. Nemusíte sa ani báť ťažké zásielky, pretože NatuResin nemiešate so špeciálnou tekutinou, ale s vodou z kohútika.
  • Na rozdiel od betónu môžete vytvárať tvarovo zložitejšie výrobky v silikónových formách a nečakáte na výsledok niekoľko dní. Oproti betónu tiež môžete vyrábať odliatky s jemnejšími detailmi a tenšími stenami.

Čo so zvyškami namiešanej minerálnej živice?

Čo keď namiešate hmoty viac, než koľko potrebujete? Môžete ju buď nechať vytvrdnúť v miešacom tégliku, alebo ju zriediť väčším množstvom vody a bezpečne vyliať do odpadu.

Pokiaľ vám ale môžeme poradiť, pripravte si menšie formy na tieto zvyšky a vykúzlite z nich napríklad šperky! Chcete byť ešte kreatívnejší? Vylejte zvyšok v tenkej vrstve na papier na pečenie a nechajte stvrdnúť. Potom ho nadrvte na drobné kúsky, ktoré môžete primiešať do ďalšej várky a vytvoríte si krásnu mozaiku. NatuResin využijete skrátka a jednoducho do poslednej kvapky.

Môžem NatuResin minerálnu živicu kombinovať s epoxidovou živicou?

Áno! NatuResin a epoxidová živica sú báječní parťáci. Na túto tému sme pre vás napísali článok ako postupovať, aby ste dosiahli efektné spojenie dvoch materiálov, ktoré spolu fungujú jedným slovom úchvatne.

Ako dosiahnem terrazzo efekt, mramorovanie alebo color blocking?

Mrknite sa na naše ďalšie články na tému NatuResin, kde vám poradíme krok za krokom, ako si vytvoriť dekorácie s trendy zdobením.

Kde NatuResin objednať?

Minerálna živica NatuResin je dostupná u nás na www.resinstudio.sk. Objednajte si ju a zamilujte sa do nej, rovnako ako my! Mysleli ste si, že rovnakú lásku ako k epoxidovej živici nenájdete? My sme si to mysleli tiež a ako sme sa pomýlili!

Zložitejšie vzory v minerálnej živici NatuResin

Zložitejšie vzory v minerálnej živici NatuResin

Uchvátili vás najnovšie trendy pri výrobe bytových dekorácií a chcete si ich tiež vyskúšať? Tak to ste tu správne! Mrkneme sa na jednoduché postupy, ako na tieto efekty vyzrieť. V tomto článku sa pozrieme vytváranie zložitejších vzorov.

Ako na to?

Už ste pri tvorení s minerálnou živicou vyskúšali rôzne efekty a radi by ste docielili zložitejšie vzory? Pokiaľ nechcete nalievať rôzne zafarbenú NatuResin do formy a dúfať v dobrý výsledok, vezmite do ruky práškové pigmenty a namaľujte si vzory rovno do formy! Budú vám stačiť iba štetce, práškové farby a predstavivosť.

Jemnosť vzorov a zložitosť obrázkov záleží len na vašej zručnosti a šírke štetcov. Pokiaľ si však neveríte čo do presnosti maľovania, môžete si vopred vytlačiť obrázok, ktorý by ste do formy chceli namaľovať a vytlačený obrázok umiestnite pod formu. Bude krásne presvitať a vám už stačí iba obkresľovať.

Urobili ste chybu pri maľovaní vzoru?

Potom nie je nič jednoduchšie, než chybu zmazať! Docielite to napríklad pomocou papierovej utierky alebo vatovej tyčinky. Naneste na ne trochu vody, alebo nášho NanoTech čističa a jednoducho ich smažte. Výhodou tejto techniky je nielen presnosť maľovania, ale aj to, že si metalické práškové farby zachovajú svoj lesk.

Nakoniec z formy vyklepnite prebytky farby a nalejte minerálnu živicu, ktorá do seba odtlačí namaľovaný vzor.

Farbiť alebo nefarbiť?

Nechcete mať spodnú stranu výrobku bielu? Alebo chcete namaľovať iba časti formy a zvyšok podfarbiť? Potom nie je nič ľahšie ako NatuResin pred odlievaním zafarbiť ako napríklad my pri lotosovej forme.

A je to!

Po vylúpnutí výrobku už stačí len umyť formu od zvyškov farieb vodou s jarou alebo NanoTech čističom a máte hotovo.

   

Ako na color blocking? S NatuResin!

Uchvátili vás najnovšie trendy pri výrobe bytových dekorácií a chcete si ich tiež vyskúšať? Tak to ste tu správne! Mrkneme sa na jednoduché postupy, ako na tieto efekty vyzrieť. V tomto článku sa pozrieme na color blocking!

Čo je to color blocking?

Color blocking je trend, ktorý využíva veľké pestrofarebné plochy alebo bloky. Žiadna z farieb nie je dominantná a farby bývajú intenzívne, sýte a pestré. Pri kombinovaní farebných blokov sa vychádza predovšetkým z odtieňov základných farieb. Môžete však kombinovať jednofarebný blok s mramorovaným alebo terrazzo blokom.

Na iný variant color blockingu sa pozrieme pri spojení minerálnej živice s epoxidovou živicou.

Teórie bolo dosť, ideme sa pripraviť!

Pripravte si pracovnú plochu a všetko, čo budete pri výrobe potrebovať. Čo je potrebné mať pripravené už vieme z nášho článku "Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin?".

Na color blocking budeme potrebovať dva tégliky s zafarbenou minerálnou živicou NatuResin. V jednom tégliku si môžeme pripraviť mramorovanie alebo do nej zamiešať chipsy. Môžete ju ale nechať aj jednoducho zafarbenú bez špeciálnych efektov.

Ako odlievať?

Pri color blockingu odlievame z oboch téglikov naraz. Do oboch rúk si pripravte tégliky a súčasne z nich začnite odlievať obe zafarbené minerálne živice. Odlievame spravidla od jedného okraja k druhému, aby sme čo najlepšie dodržali čistú líniu medzi farbami.

Tip: Bojíte sa, že sa farby spoja? Potom môžete odliať formu jednou farbou a ihneď po zatuhnutí odliatok rozlomiť. Po rozlomení polovicu vložíte späť do formy, pritlačíte a vzniknutú medzeru vylejete druhou farbou. Pri takomto postupe sa čerstvo odliata hmota pekne spojí s už vytvrdeným odliatkom. Dajte si len pozor, aby ste nalievali také množstvo, aby sa hladina pekne zrovnala s už vytvrdenou polovicou.

A je to!

Výrobok už len vyberiete z formy a necháte dotvrdnúť. Pokiaľ má ostré okraje, môžete ich jednoducho odrezať odlamovacím nožom, alebo ich zabrúsiť brúsnym papierom.

Zvládli ste to na jedničku!

Zaujíma Vás, aký ich bude odliatok vyzerať pri odlievaní oboch farieb naraz a ako pri vložení už vytvrdenej polovice? Na obrázku nižšie je vľavo nalievanie naraz a vpravo doliatie čiernej časti k už vytvrdenej ružovej. Ktorý postup si vyberiete vy?

Ako spojiť epoxidovú a minerálnu živicu v niečo úžasné

Uchvátili vás najnovšie trendy pri výrobe bytových dekorácií a chcete si ich tiež vyskúšať? Tak to ste tu správne! Mrkneme sa na jednoduché postupy, ako na tieto efekty vyzrieť. V tomto článku sa pozrieme na spojenie epoxidovej a minerálnej živice!

Bude to spolu fungovať?

Áno! Obľúbenosť spojenia minerálnej a epoxidovej živice už dosiahla obrovské rozmery a toto spojenie dvoch svetov si zamilujete aj vy. Minerálna živica je matná a epoxidová živica zase lesklá. Spojte ich a zaručujeme vám, že budete mať originálny výrobok, na ktorý sa bude každý pýtať a bude ho tiež chcieť.

Ako na to?

Najprv si pripravíme odliatok z minerálnej živice NatuResin.

Pripravte si pracovnú plochu a všetko, čo budete pri výrobe potrebovať. Čo je potrebné mať pripravené už vieme z nášho článku "Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin?".

Namiešajte si potrebné množstvo NatuResin pre vašu formu a celú ju naplňte. Potom, čo prebehne termochemická reakcia, kedy sa výrobok zahreje a potom zase vychladne, je možné odliatok vybrať z formy. Trvá to len niekoľko desiatok minút.

Odliatok je v tejto fáze stále krehkejší, dá sa teda zlomiť tak, aby vám zostali dve polovice.

Kedy môžem použiť epoxidovú živicu?

S odlievaním epoxidovej živice počkajte zhruba 24 hodín. Z odliatku minerálnej živice sa totiž bude ešte nejaký čas odparovať voda, ktorú nemá epoxidová živica rada.

Odliatok z NatuResin mám pripravený, čo ďalej?

Formu si očistite, aby vám nejaké zvyšky minerálnej živice alebo prach nezničili časť s epoxidovou živicou. Do formy vložte polovicu alebo kúsky odliatku z minerálnej živice a poriadne ich pritlačte a usaďte. Potom si už len namiešate epoxidovú živicu a nalejte ju do druhej časti formy. My sme použili živicu Art Epoxy Fluid.

Dozdobiť, počkať a hotovo!

Ak chcete, môžete časť s epoxidovou živicou dozdobiť kvetmi, glitrami alebo inými ozdobami. Potom už len počkáte na úplné vytvrdnutie a je hotovo!

Krištáľová živica zachráni nepodarené výrobky

Máte nie úplne podarený výrobok z minerálnej živice a chcete mu dodať šmrnc? Vyzerá podtácek napríklad nejako takto? Krištáľová živica zachráni deň! Nalejte na výrobok trochu čírej živice, my sme použili Fluid rovnako ako u predchádzajúceho výrobku...

...a skúste ho dozdobiť trochou glitrov a pár ťahmi farebnej živice. Vďaka tomuto spojeniu dvoch živíc nikdy nebudete vyhadzovať nepodarené výrobky!