Čo je polyresin?

Polyresín je jedným z druhov živice. Ide o umelý živicový materiál, ktorý obsahuje iba vodík a uhlík. Táto živica sa vyznačuje tým, že sa za tepla veľmi ľahko tvaruje a spracováva, a za studena je veľmi odolná proti vplyvom počasia aj mechanickému poškodeniu. To je tiež jedným z dôvodov, prečo sa polyresín využíva na miestach, kde je potrebné zohľadniť vplyv počasia, či vo vlhkom prostredí. Vďaka týmto špecifickým vlastnostiam býva polyresín často uprednostňovaný pred drevom, keramikou či plastmi. Polyresin dokáže veľmi skvele imitovať prírodné aj ďalšie materiály, ako je napríklad porcelán, keramika, drevo, pieskovec a podobne. S týmto materiálom je možné vytvárať aj veľmi precízne detaily. Do popredia záujmu sa teda polyresín dostáva práve na výrobu rôznych dekorácií, suvenírov, šperkov, sakrálnych predmetov ale napríklad aj záhradnej architektúry.

Vzhľadom na vyššie spomínanú odolnosť polyresínu voči poveternostným vplyvom, akými sú najmä dážď či mráz, ale aj UV žiarenie a tiež odolnosť voči mechanickému poškodeniu, môžeme polyresín používať aj v externých podmienkach. S polyresínom sa teda môžeme stretnúť na záhradách vo forme najrôznejších záhradných dekorácií, kvetináčov, sošiek alebo vonkajších záhradných fontán. Polyresinové fontány vedia skvele imitovať bridlicu či pieskovec. Fontány z polyresinu sa napríklad môžu uplatniť aj vo forme izbových fontán, kde môžu byť potrebné vytvorené v podobe starého pňa alebo vyplaveného dreva. Pokiaľ do polyresinových fontán vhodne zakomponujeme napríklad ľad svetla, vznikne unikátna dekorácia aj za tmy. Prírodný dizajn tohto materiálu dokáže pôsobiť skutočne veľmi vkusne.

Svoje využitie nachádza aj v kvalitnejších, drahších doskových hrách v podobe rôznych figúrok.

Z dôvodu uvedených vlastností polyresinu sa tiež hodí napríklad na vytváranie výrobkov, ktoré sa využívajú v kúpeľniach, ako sú rôzne kúpeľňové doplnky, či na toaletách, kde sa používajú na záchodové dosky, a podobne.

Vzhľadom na to, že pri odlievaní je možné vytvárať z polyresinu aj drobné detaily, používa sa táto živica často na imitáciu dreva, pieskovca i ďalších štruktúrovaných povrchov. Dokáže dokonca napodobňovať aj kameň. Svoje uplatnenie v tomto smere nájde aj v sochárstve, kedy umožňuje sochárom vytvárať drobné detaily aj na malých častiach, na rozdiel napríklad od sadry. Polyresín s kamenným povrchom vytvára veľmi obľúbenú úpravu nazývanú alabastrit, z ktorej je možné klasicky sochať. Tento materiál je biely, hladký a dobre farbiteľný, a používa sa na imitáciu mramoru. Výrobky vytvorené z tohto materiálu nepotrebujú žiadne ďalšie povrchové úpravy.

Polyresin farbený za tepla vytvorí prefarbený výrobok s lesklým povrchom. Oproti tomu farbením za studena sa dá docieliť akéhokoľvek vzhľadu, napríklad aj imitácia kovov.

Rozhodne sa dá teda povedať, že tento nevšedný a takmer nezničiteľný materiál dokáže mnohokrát predčiť aj tradičné materiály, ako napríklad drevo, plast či keramiku.