Ako na miešanie živice?

Ako miešať dvojzložkové epoxidové živice?

Váženie aj miešanie živice je jednoduché, hoci je potrebné dodržiavať určité zásady. Ako to urobiť?

Dvojzložková epoxidová živica, ako napovedá jej názov, má dve zložky, a to živicu, zložku "A", a tvrdidlo, zložku "B".

Kde zistím pomer miešania živice?

Pre akúkoľvek živicu môžete veľmi ľahko zistiť pomer miešania dvoch zložiek na troch miestach:

- v popise na webovej stránke;

- z etikety na samotnej živici;

- z priloženého technického listu.

Vždy ľahko pochopíte a budete sa riadiť tým, aký pomer miešania musíte dodržať. Tento pomer miešania sa vždy uvádza podľa hmotnosti, nie podľa objemu. Preto budeme vždy vážiť v gramoch, nie merať v mililitroch.

Čo napríklad znamená pomer 100 : 60?

Je to veľmi jednoduché - v tomto pomere odvážite 100 gramov živice (zložka A) a 60 gramov tužidla (zložka B) a na výrobu odliatkov budete mať spolu namiešaných 160 gramov živice. Potrebujete menej alebo viac živice? Výpočty sme urobili za vás a nájdete ich v prehľadnej tabuľke tu alebo použite vytlačenú tabuľku, ktorú dodávame na zadnej strane technického listu, ktorý sa dodáva s každou živicou.

Ako zistím, koľko živice potrebujem pre svoju formu?

Na výpočet spotreby živice sme pre vás pripravili túto kalkulačku spotreby živice.

Čo potrebujem na miešanie?

Na samotné miešanie živice budete potrebovať plastové, silikónové alebo papierové poháre, špachtľu a digitálnu váhu.

Príprava váhy

Ako prvý krok si pripravte váhu. Váha musí byť digitálna a musí vážiť s presnosťou na gramy, pretože presné váženie je pre úspech práce so živicou nevyhnutné. Aby ste váhu ochránili pred nenávratným znečistením, odporúčame ju umiestniť do plastového vrecka, ktoré sa dá v prípade znečistenia ľahko vyhodiť. Uistite sa tiež, že batérie váhy sú v dobrom stave. Tie sa vždy vybijú, keď sa to najmenej hodí, a bez váhy je takmer nemožné získať presný pomer.

Postup miešania živice

  • Na pripravenú váhu umiestnite nádobu na miešanie a váhu vynulujte.

  • Odvážte požadované množstvo zložiek A a B a začnite miešať.

  • Živicu vždy miešajte pomaly a dôkladne, pričom stierajte steny, utierajte špachtľou a miešajte odspodu. Striedajte smer miešania v smere a proti smeru hodinových ručičiek, aby ste zabezpečili úplné premiešanie oboch zložiek. Obe zložky miešajte v miešacej nádobe približne 3 minúty.

  • Potom premiešanú zmes prelejte do nového pohára a opäť premiešajte. Prečo znovu miešať? Pretože na bokoch alebo na dne pohára sa takmer vždy nájde miesto, ktoré nie je správne premiešané, a pri nalievaní živice miesto so zle premiešanou živicou nikdy nevytvrdne.

Na čo si dať pozor pri miešaní?

  • Nádoby na miešanie musia byť vždy suché a čisté, nezabudnite na to. Pri miešaní nikdy nedovoľte, aby sa v poháriku nachádzala voda.

  • Miešajte pomaly plynulým pohybom a príliš nezdvíhajte špachtľu, aby ste zabránili vzniku bublín.

Aké je minimálne množstvo zmiešanej živice? 

Zamiešajte aspoň 50 g hmoty. Ak zamiešate napríklad len 10 gramov živice a 3 gramy tužidla, môžete odvážiť o niekoľko desatín gramu menej a v takomto malom množstve hmoty je vysoké percento nepresnosti. Zatiaľ čo pri malých množstvách je takáto malá nepresnosť kritická, pri hmotnostných množstvách okolo 50 gramov ide o zanedbateľnú odchýlku, ktorá nemá vplyv na správnosť vytvrdzovania.

Kedy môžem živicu zafarbiť?

Farbivá alebo pigmenty pridávajte vždy až po dôkladnom premiešaní oboch zložiek. Nikdy ich nepridávajte do živice pred zmiešaním oboch zložiek a to isté platí aj pre glitre a iné dekorácie.

Ako rýchlo musím živicu spracovať?

Nikdy nenechávajte živicu v pohári príliš dlho, po zmiešaní živice začne prebiehať chemická reakcia, ktorá spôsobí jej stuhnutie. Pokiaľ je živica v kolóne, pre ktorú je určená, reakcia prebieha kontrolovaným spôsobom. Ak je živica v stĺpci vyššie, ako je stĺpec, pre ktorý je určená, reakcia sa urýchli a môže dôjsť k rýchlemu stvrdnutiu živice, pozri článok o exotermickej reakcii.

Kedy môžem živicu naliať do formy?

Živicu nalejte do foriem ihneď po zmiešaní a zafarbení. Svoju úlohu zohráva nielen skutočnosť, že sa zvyčajne nachádza vo vyššom stĺpci v tégliku, než pre aký je určená, ale aj čas spracovania, ktorý je pre každú živicu špecifický. Ak teda chcete dosiahnuť dokonalý výsledok bez nehôd, nalejte živicu do formy okamžite.

Čo ak zmiešam viac živice?

Pre každý odliatok odporúčame mať nielen formu, s ktorou tvoríte, ale aj ďalšiu menšiu formu na zvyšnú živicu. Ak totiž namiešate o niečo viac živice, bola by škoda, aby zvyšok stvrdol v pohári. Namiesto toho môžete zo zvyškov vytvoriť veľa krásnych vecí. Vyberte si napríklad silikónovú formu priamo z našej ponuky.

Video návod na miešanie živice