Penetrácia - ako zabrániť bublinkám prenikať do živice

Pri spojení dreva a živice, ako napríklad pri výrobe servírovacích dosiek, stolov alebo zdobení drevených polotovarov je potrebné zabrániť unikaniu vzduchu do živice z dreva a to ideálne uzavretím ich povrchu.

Penetrácia zabráni bublinkám, ale aj nasiakaniu

Pri penetrovaní nám však nejde len o zabránenie prieniku bubliniek do živice, ale aj o uzavretie povrchu, aby nenasiakol živicu vo forme, neklesla nám hladina a nemuseli by sme potom zložito domiešavať a dofarbovať ďalšiu živicu. Ten správny odtieň je totiž veľmi ťažké odhadnúť a mohla by tak vzniknúť nepekná prevádzková škára. Dôležitou vlastnosťou penetrácie je tiež posilnenie pevnosti previazania dreva a živice.

Art Epoxy penetrácia

Ideálnym pomocníkom na penetráciu dreva a ďalších prírodných materiálov je špeciálna Art Epoxy penetrácia, ktorú nájdete v našej ponuke. Penetráciu nanášame vždy na očistený a prachu zbavený povrch ideálne pomocou štetca a to v tenkej vrstve. Pokiaľ sa penetrácia vďaka nasiakavosti povrchu vsiakne, a povrch nie je na prvý pohľad dobre uzavretý, môžeme náter viackrát opakovať. Po úplnom zatvrdnutí môžeme s takto pripraveným drevom ďalej pracovať ako obvykle a spojiť ho so živicou.

Výhodou Art Epoxy penetrácia je, že sa jedná o vodnú disperziu, teda že sa môže riediť vodou. Znamená to tak, že jej nariedením získame viac náterovej hmoty za menej peňazí. Ďalšou alternatívou uzavretia povrchu je uzavrieť povrch dreva prevedením náteru bežnou živicou. Vďaka jej hustote sa tak ale toľko nevsiakne a na rozdiel od Art Epoxy penetrácie nám toľko nepomôže v lepšom previazaní dreva a živice.

Pri práci s drevom je penetrácia nutnosťou

Nezabúdajte na použitie penetrácie, ani ju z časových dôvodov schválne nevynechávajte. Vždy nám ide o to, aby bol finálny výrobok zo živice perfektný a ideálne bez bublín, preskočenie tohto kroku by nám mohlo celé snaženie pokaziť.