Ako vyčistiť silikonovú formu

Ak pracujete so silikónovými formami na vytváranie dekoratívnych predmetov pomocou odlievania z epoxidovej živice, bude vás zaujímať, ako čistiť a starať sa o silikónovú formu, aby vám čo najdlhšie dobre slúžila.

Prečo sa pri práci so živicou používajú silikónové formy?

Silikónové formy sú vynikajúcim nástrojom pri odlievaní živice vďaka tomu, že sú vyrobené z nepriľnavého, nenasiakavého materiálu. Môžu sa používať opakovane a pri správnom zaobchádzaní majú dlhú životnosť.

 

Čistenie silikónových foriem

Silikónové formy sú skvelým nástrojom a v podstate nenáročným na údržbu, ale aj pri tomto materiáli je niekedy potrebné čistenie.

Čistenie pred odlievaním

Formy majú tendenciu zaprášiť sa v dôsledku skladovania a môžu na nich priľnúť iné nečistoty, preto ich treba pred každým odliatím vyčistiť.

Formy zo silikónovej živice nečistite vodou, ktorá môže zanechať vodné škvrny. Okrem toho epoxidová živica zle reaguje s vodou, akýkoľvek zvyšok vody v silikónovej forme alebo vlhkosť by mohli nenávratne poškodiť výrobok zo živice. Odlievacie formy môžete čistiť špeciálnym čistiacim prostriedkom NanoTech alebo pomocou lepiacej pásky na odstránenie nečistôt, napríklad prachu.

Naozaj nemôžem formy umývať vodou?

V zásade môžete, ale vo všeobecnosti sa to neodporúča vzhľadom na to, že neexistuje záruka, že používateľ nechá formu pred odliatím riadne vyschnúť. Navyše aj utieranie napríklad kuchynskou utierkou môže byť problematické. Utierka totiž zanechá na povrchu jemné vlákna, ktoré sa počas odlievania dostanú do živice.

Ak naozaj musíte formy umývať vodou, umyte ich vlažnou vodou s trochou saponátu. Po ich dôkladnom opláchnutí zotrite všetku vodu na handričku položenú na stole. Takto z nich odstránite všetky kvapky, ktoré by pri schnutí vytvorili vodné škvrny. Pred použitím nechajte formu dôkladne vyschnúť.

Dbajte na to, aby ste formy neumiestňovali na žiadny horúci povrch, napríklad na sporák, varnú dosku atď. Síce sa tým urýchli čas schnutia, ale môže dôjsť aj k poškodeniu formy.

Skladovanie silikónových foriem

Formy zo silikónovej živice skladujte tak, aby sa neohýbali a aby sa nič nedotýkalo ich lesklých častí. Z formy sa nedajú odstrániť prípadné pľuzgiere.