Ako pracovať so silikonovou formou

Pokiaľ by ste si radi vytvorili akýkoľvek výrobok z epoxidovej živice, potom sa určite nezaobídete bez silikónovej formy.

Silikónové formy na epoxidovú živicu sa vyznačujú najmä tým, že majú veľmi hladký a taktiež lesklý povrch, teda sa s nimi veľmi dobre pracuje. V podstate do nich stačí iba naliať epoxidovú živicu a po následnom vytvrdnutí je finálny produkt hotový. Formy je možné používať opakovane.

Silikónových foriem u nás nájdete nepreberné množstvo v rôznych dizajnoch, tvaroch a veľkostiach, a je teda možné s ich pomocou vytvárať rozmanité výrobky podľa vlastného priania. Či už sa jedná o šperky, prstene a náramky, kľúčenky, rôzne svietniky, záložky, pravítka, ďalej formy na podtácky, podnosy, vianočné či veľkonočné dekorácie a mnoho ďalšieho.

PRÁCA SO SILIKÓNOVÝMI FORMAMI NA EPOXIDOVÚ ŽIVIČICU NIE JE NIJAKO ZLOŽITÁ

Silikónový materiál je veľmi pružný, pri odlievaní dokáže držať tvar a po vytvrdnutí je možné živicu z formy jednoducho vylúpnuť. Silikón separuje sám o sebe, nie je teda potrebné používať ďalšie separátory.

Ako predĺžiť životnosť silikónovej formy?

Začiatočníci so živicou bývajú často prekvapení, že sú silikónové formy považované za spotrebný materiál. Prečo sú formy spotrebný materiál? Živica na formy chemicky pôsobí a to spôsobuje stratu lesku a pružnosti formy do momentu, keď je forma pre živicu nepoužiteľná. Často sa uvádza, že použitie rôznych separátorov predlžuje životnosť formy. Bežne ale kreatívci uvádzajú, že významné predĺženie životnosti nezaznamenali. Navyše použitie separátorov má to negatívum, že je výsledný odliatok matný alebo fľakatý. Za nás teda použitie separátorov do foriem odporučiť nemôžeme.

Do foriem patria len živice a predmety, ktoré neobsahujú vodu

Ako sme už vyššie spomenuli, odlievacia živica v spojení so silikónovými formami na odlievanie, slúži na výrobu najrôznejších dekoračných predmetov zo živice, šperkov, príveskov, náušníc či náramkov, ale je možné týmto spôsobom vytvárať aj rôzne figúrky, alebo napríklad zalievať do formy sušené kvety či chrobáky, dekoratívne drobné predmety, a podobne. Dávajte si ale pozor, do živice patrí všetko, čo je dokonale vysušené a neobsahuje vodu ani separačné látky (olej, silikón...), inak dôjde k prudkej exotermickej reakcii. O exotermickej reakcii sa viac dozviete v tomto článku.

Ako si vyrobiť vlastnú formu?

Pokiaľ vo svojej kreativite chcete ešte viac pokročiť, môžete si vyrobiť aj svoje vlastné silikónové formy alebo formičky na živici a vyrobiť si naozaj originálne šperky zo živice, či rozmanité dekoratívne predmety, ktoré nikto iný nemá. Na výrobu foriem na odlievanie živice je k dostaniu silikón na výrobu formy. Výroba vlastnej silikónovej formy nie je vôbec zložitá, a použiť na ňu môžete akúkoľvek dekoráciu či predmet, napríklad sošku. Tekutý silikón na výrobu foriem má dve zložky a prirodzenou vzdušnosťou sa vytvrdzuje zhruba 12 hodín.

Avšak pokiaľ sa výrobou vlastnej silikónovej formy nechcete zaoberať, máme v predaji naozaj rozmanité množstvo rôznych foriem a formičiek, z ktorých si ľahko vyberiete. Krištáľová živica kopíruje každý záhyb formy, teda aj nedokonalosti, ktorých by ste sa mohli pri výrobe vlastnej silikónovej formy dopustiť.

 

Formu si môžete vyrobiť aj obtlačením pasty i-gum

Ak ste ešte nepočuli o tejto paste, tak oveľa prichádzate. Veľmi jednoducho vezmete dve rovnaké časti zložiek A a B, pretlačíte a spojíte v ruke a detailne obtlačíte akýkoľvek predmet. Je veľmi obľúbená aj na vytváraní okrajov podtáckov na hladkom povrchu. Tým si vyrobíte vlastnú podtáckovú formu.