Brúšenie a leštenie výrobkov z epoxidovej živice

Chystáte sa brúsiť a leštiť svoj výrobok zo živice?

Vždy nechajte odliatok čo najviac vyzrieť, než ho začnete dokončovať. Aj keď odliatok vyberieme z formy v stvrdnutom stave, neznamená to, že boli vykonané všetky chemické procesy. Odliatok stále dozrieva a vytvrdzuje sa. Odliatok je tak vhodný na brúsenie približne za 10 až 14 dní. Brúsenie nevytvrdnutého odliatku vedie len k nadmernému zaneseniu brúsneho papiera a nikdy nedosiahne dokonalý lesk odliatku.

Čo budete potrebovať?

Na brúsenie odliatku z epoxidovej živice budete potrebovať brúsny papier až do zrnitosti 3000, t. j. všetky zrnitosti od hrubej 220 až po najjemnejšiu 3000. Najhrubšia použitá zrnitosť závisí od toho, koľko materiálu potrebujete odrezať. Často stačí začať s jemnejším brúsnym papierom zrnitosti 600 a postupovať až po 3 000.

Ďalej budete potrebovať leštiacu pastu a utierku z mikrovlákna.

Postup brúsenia a leštenia

Každú zrnitosť brúste jemne bez vyvíjania tlaku na materiál krúživými pohybmi až po zrnitosť 3 000. Nikdy nevynechávajte jednotlivé zrnitosti!

Odhady, koľko času treba stráviť na jednotlivých zrnitostiach, sa nedajú povedať s istotou. Je potrebné sledovať, či sa brúsený povrch zjednotil a zodpovedá použitej zrnitosti a či nie sú viditeľné škrabance od predchádzajúceho papiera. Môže to byť 5 minút, ale aj 15. Závisí to od správnosti techniky a stavu brúseného odliatku.

Ak však chcete dosiahnuť matný povrch, nie je potrebné brúsiť až na zrnitosť 3000.

Po dokonalom vybrúsení na zrnitosť 3000 odliatok vyleštite handričkou z mikrovlákna a leštiacou nanopastou. Pri leštení nanopastou platia rovnaké pravidlá ako pri leštení brúsnym papierom, t. j. krúživými pohybmi bez tlaku na leštený odliatok.

Niekoľko tipov na brúsenie a leštenie živice

  • Počas brúsenia, či už ručného alebo strojového, často utierajte povrch odliatku a brúsneho papiera handričkou z mikrovlákna.

  • Na dosiahnutie lepších výsledkov odporúčame počas brúsenia používať vodu.

  • Nezabudnite si chrániť dýchacie cesty a oči!

  • Brúsenie s použitím vody vám pomôže aj pri eliminácii uvoľňovania prachu z brúsenia do okolia. Prach zo živice je veľmi jemný a dostane sa všade.

Brúsenie a leštenie živice je náročná technika. Pri prvom brúsení odliatku pravdepodobne nedosiahnete dokonalý lesk a bude to zdĺhavý proces. Ale nevzdávajte sa. Keď si brúsenie osvojíte, nájdete svoj rytmus a budete vedieť, kedy prejsť na brúsny papier s jemnejšou zrnitosťou a budete môcť dosiahnuť dokonalé výsledky!

VIDEO: Brúsenie a leštenie živice