Nezbytné pomôcky pre prácu s živicou

Aby odlievanie epoxidovej živice išlo ľahko a bez problémov, nezabúdajte si pred samotným odlievaním pripraviť všetky pomôcky, ktoré budete potrebovať. A ktoré to sú?

1. Mierka

Digitálna mierka je pri práci so živicou nevyhnutným nástrojom. Obe zložky živice vždy odvážime s presnosťou na gramy a váha nám v tom pomôže. Ak nebudeme pri vážení presní, živica nebude správne tuhnúť a buď zostane tekutá, lepkavá, alebo sa prilepí na povrch. Nezabudnite pravidelne meniť batérie vo váhe, aby sa uprostred váženia nevypínala, pretože je takmer nemožné trafiť gram priamo z oka.

2. Rukavice a ochrana dýchacích ciest

Nezabudnite, že epoxidová živica je pred miešaním, po miešaní a počas celého procesu vytvrdzovania toxická a musíte si chrániť zdravie. Používajte jednorazové rukavice, chráňte si dýchacie cesty respirátorom alebo maskou vhodnou na ochranu pred výparmi a vetrajte. Určite nič nepoškodíte, ak budete nosiť jednorazovú zásteru alebo ochranný odev.

Nepracujte so živicou v priestoroch, kde nie je dostatočné vetranie, alebo dokonca v miestnosti spite. So živicou nesmú pracovať deti a tehotné ženy. Dbajte na svoje zdravie, zabráňte kontaktu epoxidovej živice s očami, pokožkou a sliznicami.

 

3. Ochrana pracovnej dosky a jej okolia

Existuje len veľmi málo povrchov, na ktorých živica nepriľne navždy. Naopak, na drvivej väčšine povrchov dokonale priľne a po vytvrdnutí ju nie je ľahké odstrániť, ba často je to priam nemožné. Preto chráňte pracovný stôl a podlahu pred náhodným rozliatím alebo odkvapkávaním namiešanej živice. Osvedčenými ochrannými prostriedkami sú napríklad rôzne silikónové podložky, plastové fólie alebo papier na pečenie. Obyčajný alebo novinový papier sa okamžite namočí a neposkytne požadovanú ochranu povrchu.

4. Poháriky

Na prácu so živicou zvyčajne používame plastové alebo papierové jednorazové poháre. Kvôli vyhláške o jednorazových plastových pohárikoch sa plastové poháriky stávajú takmer nedostupnými, preto sú alternatívou papierové poháriky. Jednorazové poháre však nemusia byť také obmedzujúce. Nechajte živicu v poháriku vytvrdnúť a pohárik použite znova.

Chcete živicu z pohárov vyčistiť? Tvrdší plast sa dá ľahko odlepiť od vytvrdnutej živice, zatiaľ čo mäkšie poháriky s vytvrdnutou živicou sa dajú použiť znova, ak vám nevadí uvoľňovanie čiastočiek už vytvrdnutej živice do novo namiešanej živice. Poháre neoplachujte vodou.

Alternatívou k jednorazovým miešacím pohárikom sú silikónové nádoby, ktoré vám poslúžia na desiatky a desiatky odliatkov.

5. Špachtle

Lekárske špachtle sú najobľúbenejšou možnosťou na miešanie živice. Dobre sa držia v ruke, ľahko sa s nimi utierajú steny a dno miešacej nádoby a dajú sa aj opakovane používať. Po použití špachtľu jednoducho utrite papierovým obrúskom, nechajte živicu, ktorá do nej vsiakla, stuhnúť a použite ju znova. Určite ju však odporúčame opätovne použiť na živicu zafarbenú rovnakým pigmentom, aby sa pôvodný pigment nerozpustil v novo zvolenej farbe.

Výbornou alternatívou drevených špachtlí sú silikónové špachtle a stierky, ktoré môžete používať prakticky neobmedzene dlho. Stačí ich po použití utrieť a nechať vytvrdnúť, alebo ponechať živicu na povrchu a po vytvrdnutí ju odlúpnuť. V našom online obchode nájdete mnoho variantov týchto šikovných pomocníkov. 

6. Špáradla

špáradla sú skvelí malí pomocníci. S ich pomocou môžete vybrať prachové častice v živici a umiestniť ozdoby a kvety do živice na správne miesto. Môžu tiež pomôcť pri dávkovaní pigmentu do živice, aby sme ho nechtiac nepridali viac, ako je potrebné.

7. Zapaľovač alebo alkoholový sprej

Horákový zapaľovač je šikovný nástroj na odstraňovanie bubliniek z povrchu živice. Nikdy nedržte plameň dlho na jednom mieste, inak môžete výrobok zničiť!
Na odstránenie bublín môžete použiť aj alkoholový sprej. Po jeho použití bublinky okamžite prasknú a eliminujete aj možnosť pripálenia živice k forme, ako sa to môže stať pri použití zapaľovača.

8. Forma na prebytočnú živicu

V neposlednom rade si pripravte náhradnú formu na prebytočnú živicu. Epoxidová živica začína vytvrdzovať ihneď po zmiešaní a rýchle hľadanie niečoho, do čoho by sa dal prebytok naliať na poslednú chvíľu, je často stresujúce. Pripravte si formu alebo dokonca viacero foriem, do ktorých môžete takýto prebytok ihneď vyliať. Ideálne sú napríklad silikónové formy v tvare pyramíd, v ktorých môžete vytvárať vrstvy, alebo prípadne formy na menšie šperky.

Všetky nástroje máme k dispozícii v našom e-shope v kategórii pomôcky a príslušenstvo, takže ich nemusíte zložito zháňať, u nás máte všetko na jednom mieste!