3D postavička z epoxidovej živice

Roztomilé 3D postavičky sa môžu stať milou dekoráciou, darčekom, kľúčenkou alebo v kombinácii s podtáckom originálnym stojanom na šperky. Vytvorte si priehľadné postavičky s kvetinami vo vnútri, alebo plné farieb a trblietok.

Čo budete potrebovať na výrobu

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Na rovný, zakrytý povrch si pripravte formu a pomocou lepiacej pásky ju zbavte prípadného prachu a nečistôt. Povrch vyrovnajte ideálne s pomocou vodováhy. Pokiaľ nebude podklad úplne rovný, bude živica stekať k jednej strane.

2. Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla. Záleží na veľkosti formy, ale pre bežnú postavičku je väčšinou potreba cca 40-50 gramov namiešanej živice. Na 3D postavičky najčastejšie používame živicu 5-five alebo živicu Štart 2.0.

3. Živicu vždy miešame podľa miešacieho pomeru uvedeného na jej balení a obe zložky odvažujeme na digitálnej váhe s presnosťou na gram. Nezabudnite si počas práce so živicou chrániť kožu, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne miešajte od dna a stierajte ich zo strán téglika (cca 3-4 minúty), potom prelejte namiešanú živicu do nového téglika a miešanie zopakujte. Eliminujete tak zle rozmiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

4. Živicu si rozdeľte do niekoľkých téglikov podľa vašich potrieb a zafarbite ju, alebo pridajte dekorácie. So spracovaním neotáľajte - živica je v tégliku väčšinou vo vyššom stĺpci, než je odporúčaná maximálna výška odlievania, a preto živica pracuje rýchlejšie a mohla by v tégliku rýchlo vytvrdnúť.

Farby použite iba niekoľko kvapiek, sypké farby zhruba v množstve ako dve hráškové guličky. Farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň.

Veľké množstvo farby by mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici sú cca 2%.

5. Namiešanú a zafarbenú živicu nalejte do formy. Možností pre design postavičiek je mnoho a záleží na vašej fantázii. Do postavičky môžete umiestniť dekorácie alebo sušené kvety. Pokiaľ je výška postavičky vyššia, než je odporúčaná výška odlievania vybranej živice, odlievajte ju po vrstvách po čiastočnom alebo úplnom vytvrdnutí predchádzajúcej vrstvy.

Tip od Resin Štúdia

Formy na postavičky si radi dávame do plastovej krabičky, aby sme znížili nebezpečenstvo rozliatia po celej pracovnej ploche, pokiaľ by sa nám podarilo do formy strčiť a zhodiť ju.

6. Po odliatí do formy odstráňte povrchové bublinky pomocou zapaľovača. Oheň nikdy nedržte nad živicou príliš dlho, iba s ním nad bublinkami prejdite. Ak by ste oheň držali príliš dlho na povrchu formy, živica by sa mohla pripiecť k forme a tým by ste formu aj výrobok poškodili.

Bublinky naspodku formy odstráňte napríklad pomocou špáradla. Dajte pozor aj v rohoch foriem, kde sa môžu bublinky držať.

7. Výrobok zakryte tak, aby doň nepadal prach a nechajte ho vytvrdnúť. Formu môžete prikryť napríklad plastovou krabičkou, alebo okolo formy rozmiestnite kelímky, na ktoré položte kartón.

Neviete si rady, alebo chcete o práci so živicou zistiť viac?

Navštívte nás v našej sekcii Rady a tipy, kde sa dočítate všetko potrebné pre prácu so živicou!