Domino z epoxidovej živice

Domino je už dlhé roky veľmi obľúbená hra. A ako sa vám ešte len bude hrať s vlastnoručne vyrobenou sadou! Vďaka tomu, že sú silikónové formy opakovateľne použiteľné vyrobíte originálnu sadu nielen sebe, ale aj svojmu okoliu. Ručne vytvorený darček bude obdarovaným radosť mnoho rokov.

Čo budete potrebovať na výrobu

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Na rovný, zakrytý povrch si pripravte formu a pomocou lepiacej pásky ju zbavte prípadného prachu a nečistôt. Povrch vyrovnajte ideálne s pomocou vodováhy. Pokiaľ nebude povrch úplne rovný, bude živica stekať k jednej strane.

2. Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla. Pre jednu sadu domina je potrebných cca 200 gramov namiešanej živice. Na domino najčastejšie používame živicu Fluid 2.0 a živicu Štart alebo živice 5-five a Štart 2.0.

3. Živicu vždy miešame podľa miešacieho pomeru uvedeného na jej balení a obe zložky odvažujeme na digitálnej váhe s presnosťou na gram. Nezabudnite si počas práce so živicou chrániť kožu, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne miešajte od dna a stierajte ich zo strán téglika (cca 3-4 minúty), potom prelejte namiešanú živicu do nového téglika a miešanie zopakujte. Eliminujete tak zle rozmiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

4. Živicu si buď zafarbite celú a nalejte ju do formy, alebo odlievajte po vrstvách. Pokiaľ sa rozhodnete pre odlievanie po vrstvách, môžete prvú vrstvu nechať neofarbenú a dozdobiť ju rôznymi dekoráciami, ako sú kvety, mušle, alebo iné ozdôbky. Po zatvrdnutí prvej vrstvy nalejte druhú prefarbenú vrstvu a nechajte zatvrdnúť.

5. So spracovaním namiešanej živice neotáľajte - živica je v tégliku vo vyššom stĺpci, než je odporúčaná maximálna výška odlievania, a preto živica pracuje rýchlejšie a mohla by v tégliku rýchlo vytvrdnúť.

Farby použite iba niekoľko kvapiek, sypké farby zhruba v množstve ako dve hráškové guličky. Farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň.

Veľké množstvo farby by mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici sú cca 2%.

6. Po odliatí do formy odstráňte povrchové bublinky pomocou zapaľovača. Oheň nikdy nedržte nad živicou príliš dlho, iba s ním nad bublinkami prejdite. Ak by ste oheň držali príliš dlho na povrchu formy, živica by sa mohla pripiecť k forme a tým by ste formu aj výrobok poškodili.

Bublinky naspodku formy odstráňte napríklad pomocou špáradla. Dajte pozor aj v rohoch foriem, kde sa môžu bublinky držať.

7. Výrobok zakryte tak, aby doň nepadal prach a nechajte ho vytvrdnúť. Formu môžete prikryť napríklad plastovou krabičkou, alebo okolo formy rozmiestnite kelímky, na ktoré položte kartón.

8. Bodky na odliatkoch domina dofarbite buď s pomocou fixiek, alebo kovovými farbami. Pokiaľ pri farbení bodiek pretiahnete, odstráňte farbu čo najskôr pomocou vlhčeného obrúska.

Neviete si rady, alebo chcete o práci so živicou zistiť viac?

Navštívte nás v našej sekcii Rady a tipy, kde sa dočítate všetko potrebné pre prácu so živicou!