Geódy z krišťálovej živice

Geódy zo živice sú dych vyrážajúcou dekoráciou, ktorú môžete farebne prispôsobiť akémukoľvek interiéru. Na ich vytvorenie používame živicu a rôzne kamienky, sklenené drviny a glitre. Na dozdobenie potom maľujeme čiary a okraje pomocou metalických fixiek a kovových farieb. Pre začiatočníkov odporúčame tvorenie v silikónovej forme. Na tvorbu však môžete použiť ako podklad akokoľvek tvarovanú PVC alebo MDF dosku či plátno na doske a vytvárať geody obrých rozmerov.

Čo budete potrebovať na výrobu

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Na rovný, zakrytý povrch si pripravte formu a pomocou lepiacej pásky ju zbavte prípadného prachu a nečistôt. Povrch vyrovnajte ideálne s pomocou vodováhy. Pokiaľ nebude povrch úplne rovný, bude živica stekať k jednej strane.

2. Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla podľa veľkosti zvolenej formy. Na geody najčastejšie používame živicu Sea&Geode alebo živicu Fluid 2.0.

Živica Sea&Geode má zvýšenú hustotou, je tak ideálna pre detailné „maľovanie“ živicou. Živica Fluid 2.0 je tiež veľmi hustá, ale napriek tomu tekutejšia, než Sea&Geode.

3. Živicu vždy miešame podľa miešacieho pomeru uvedeného na jej balení a obe zložky odvažujeme na digitálnej váhe s presnosťou na gram. Nezabudnite si počas práce so živicou chrániť kožu, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne miešajte od dna a stierajte ich zo strán téglika (cca 3-4 minúty), potom prelejte namiešanú živicu do nového téglika a miešanie zopakujte. Eliminujete tak zle rozmiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

4. Živicu si rozdeľte do niekoľkých téglikov podľa vašich potrieb a zafarbite ju, alebo pridajte trblietky. So spracovaním neotáľajte - živica je v tégliku vo vyššom stĺpci, než je odporúčaná maximálna výška odlievania, a preto živica pracuje rýchlejšie a mohla by v tégliku rýchlo vytvrdnúť.

Farby použite iba niekoľko kvapiek, sypké farby zhruba v množstve ako dve hráškové guličky. Farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň.

Veľké množstvo farby by mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici sú cca 2%.

5. Namiešanú a zafarbenú živicu nalejte do formy. Možností pre aplikáciu je mnoho a záleží na vašej fantázii. Do geód môžete umiestniť rôzne kamienky a sklenené črepy a vytvoriť tak napodobeninu skutočnej geody.

Tip od Resin Štúdia

Na vytvorenie naozaj tenkých a rovnomerných čiar z zafarbenej živice použite silný zips vrecko. Zafarbenú živicu Sea&Geode do neho nalejte, odstrihnite malý rožok a živicu z neho vytláčajte.

6. Po odliatí do formy odstráňte povrchové bublinky pomocou zapaľovača. Oheň nikdy nedržte nad živicou príliš dlho, iba s ním nad bublinkami prejdite. Ak by ste oheň držali príliš dlho na povrchu formy, živica by sa mohla pripiecť k forme a tým by ste formu aj výrobok poškodili.

Bublinky naspodku formy odstráňte napríklad pomocou špáradla. Dajte pozor aj v rohoch foriem, kde sa môžu bublinky držať.

7. Výrobok zakryte tak, aby doň nepadal prach a nechajte ho vytvrdnúť. Formu môžete prikryť napríklad plastovou krabičkou, alebo okolo formy rozmiestnite kelímky, na ktoré položte kartón.

8. Geódu dozdobte metalickými fixami alebo kovovými farbami z našej ponuky.

Neviete si rady, alebo chcete o práci so živicou zistiť viac?

Navštívte nás v našej sekcii Rady a tipy, kde sa dočítate všetko potrebné pre prácu so živicou!