Etažéry, misky a servírovacie podnosy z epoxidovej živice

Etažéry, misky a servírovacie podnosy sme sa rozhodli uviesť do jedného návodu z jednoduchého dôvodu. Epoxidová živica je čím ďalej tým obľúbenejšia pre tvorbu výrobkov, ktoré slúžia na servírovanie jedla a pri všetkých týchto výrobkoch je pravdepodobné, že ich budete chcieť použiť práve na tento účel.

Vyrobiť ich môžete z ľubovoľnej živice, odporúčame však na finálnu vrstvu, alebo pokojne na celý výrobok, použiť živicu Food Safe. Jedine táto živica má atest na kontakt s potravinami. Nemusíte sa teda báť, že by živica do jedla uvoľňovala akékoľvek nebezpečné látky.

Živica Food Safe tiež vhodná na použitie na servírovacie dosky so živicou.

Čo budete potrebovať na výrobu

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Na rovný, zakrytý povrch si pripravte formu a pomocou lepiacej pásky ju zbavte prípadného prachu a nečistôt. Povrch vyrovnajte ideálne s pomocou vodováhy. Pokiaľ nebude povrch úplne rovný, bude živica stekať k jednej strane.

2. Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla na vami vybranú formu. Na tieto výrobky najčastejšie používame živicu Food Safe, živice Fluid 2.0 alebo Start, použiť ale môžete aj živice do vyšších stĺpcov odlievania, ako je 5-five a Start 2.0.

3. Živicu vždy miešame podľa miešacieho pomeru uvedeného na jej balení a obe zložky odvažujeme na digitálnej váhe s presnosťou na gram. Nezabudnite si počas práce so živicou chrániť kožu, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne miešajte od dna a stierajte ich zo strán téglika (cca 3-4 minúty), potom prelejte namiešanú živicu do nového téglika a miešanie zopakujte. Eliminujete tak zle rozmiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

4. Živicu si rozdeľte do niekoľkých téglikov podľa vašich potrieb a zafarbite ju, alebo pridajte dekorácie. So spracovaním neotáľajte - živica je v tégliku vo vyššom stĺpci, než je odporúčaná maximálna výška odlievania, a preto živica pracuje rýchlejšie a mohla by v tégliku rýchlo vytvrdnúť.

Farby použite iba niekoľko kvapiek, sypké farby zhruba v množstve ako dve hráškové guličky. Farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň.

Veľké množstvo farby by mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici sú cca 2%.

5. Namiešanú a zafarbenú živicu nalejte do formy. Možností pre aplikáciu je mnoho a záleží na vašej fantázii. Môžete napríklad nechať časť živice neofarbenú a časť zafarbiť. Do formy potom nalejete zafarbenú aj neofarbenú živicu z oboch strán formy. Farby sa úplne neprelnú a vytvoria zaujímavý efekt. Do priehľadnej časti môžete umiestniť dekorácie alebo sušené kvety.

Po odliatí do formy odstráňte povrchové bublinky pomocou zapaľovača. Oheň nikdy nedržte nad živicou príliš dlho, iba s ním nad bublinkami prejdite. Ak by ste oheň držali príliš dlho na povrchu formy, živica by sa mohla pripiecť k forme a tým by ste formu aj výrobok poškodili.

6. Bublinky naspodku formy odstráňte napríklad pomocou špáradla. Dajte pozor aj v rohoch foriem, kde sa môžu bublinky držať.

7. Výrobok zakryte tak, aby doň nepadal prach a nechajte ho vytvrdnúť. Formu môžete prikryť napríklad plastovou krabičkou, alebo okolo formy rozmiestnite kelímky, na ktoré položte kartón.

8. Okraje výsledného výrobku môžete dofarbiť pomocou metalických fixiek. Etažéry spojte stredovými tyčami.

Neviete si rady, alebo chcete o práci so živicou zistiť viac?

Navštívte nás v našej sekcii Rady a tipy, kde sa dočítate všetko potrebné pre prácu so živicou!