Pravítka a záložky z krišťálovej živice

Pravítka a záložky nemusia byť len nudnou pomôckou. Stačí trochu živice a dekorácií, a na svete sú nádherné, originálne výrobky. Zaručujeme, že neskončia len pri jednom odliatku. Akonáhle ich uvidia ľudí vo vašom okolí, budú ich od vás chcieť tiež vytvoriť. Hovoríme z vlastnej skúsenosti!

Čo budete potrebovať na výrobu

Silikónovú formu na šperky

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Na rovný, zakrytý povrch si pripravte formy a pomocou lepiacej pásky ich zbavte prípadného prachu a nečistôt. Povrch vyrovnajte ideálne s pomocou vodováhy. Pokiaľ nebude povrch úplne rovný, bude živica stekať k jednej strane.

2. Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla. Záleží na veľkosti foriem, ale pre jednu záložku alebo pravítko je väčšinou potrebných cca 20 gramov namiešanej živice. Na tieto výrobky najčastejšie používame živicu Fluid 2.0 alebo živicu Štart.

3. Živicu vždy miešame podľa miešacieho pomeru uvedeného na jej balení a obe zložky odvažujeme na digitálnej váhe s presnosťou na gram. Nezabudnite si počas práce so živicou chrániť kožu, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne miešajte od dna a stierajte ich zo strán téglika (cca 3-4 minúty), potom prelejte namiešanú živicu do nového téglika a miešanie zopakujte. Eliminujete tak zle rozmiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

4. Živicu si rozdeľte do niekoľkých téglikov podľa vašich potrieb a zafarbite ju, alebo pridajte trblietky. So spracovaním neotáľajte - živica je v tégliku vo vyššom stĺpci, než je odporúčaná maximálna výška odlievania, a preto živica pracuje rýchlejšie a mohla by v tégliku rýchlo vytvrdnúť.

Farby použite iba niekoľko kvapiek, sypké farby zhruba v množstve ako dve hráškové guličky. Farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň.

Veľké množstvo farby by mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici sú cca 2%.

5. Namiešanú a zafarbenú živicu nalejte do foriem. Možností pre aplikáciu je mnoho a záleží na vašej fantázii. Môžete napríklad nechať časť živice neofarbenú a časť zafarbiť a zamiešať do nej trblietky. Do formy potom nalejete zafarbenú aj neofarbenú živicu z oboch strán formy. Farby sa úplne neprelnú a vytvoria zaujímavý efekt. Do priehľadnej časti môžete umiestniť dekorácie alebo sušené kvety.

6. Po odliatí do formy odstráňte povrchové bublinky pomocou zapaľovača. Oheň nikdy nedržte nad živicou príliš dlho, iba s ním nad bublinkami prejdite. Ak by ste oheň držali príliš dlho na povrchu formy, živica by sa mohla pripiecť k forme a tým by ste formu aj výrobok poškodili.

Bublinky naspodku formy odstráňte napríklad pomocou špáradla. Dajte pozor aj v rohoch foriem, kde sa môžu bublinky držať.

7. Výrobky zakryte tak, aby do nich nepadal prach a nechajte ich vytvrdnúť. Formy môžete prikryť napríklad plastovou krabičkou, alebo okolo formy rozmiestnite tégliky, na ktoré položte kartón.

Neviete si rady, alebo chcete o práci so živicou zistiť viac?

Navštívte nás v našej sekcii Rady a tipy, kde sa dočítate všetko potrebné pre prácu so živicou!