Pyramída z epoxidovej živice

Pyramídy zo živice sú veľmi obľúbené dekorácie. Či už plánujete vyrobiť orgonit, diorámu s morským dnom alebo lesom, alebo len vyrobiť pyramídu vo farbách dúhy, tak si buďte istí, že vám takáto dekorácia bude robiť radosť dlhé roky.

Čo budete potrebovať na výrobu

Silikónovú formu na šperky

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Na rovný, zakrytý povrch si pripravte formu a pomocou lepiacej pásky ju zbavte prípadného prachu a nečistôt. Povrch vyrovnajte ideálne s pomocou vodováhy. Pokiaľ nebude povrch úplne rovný, bude živica stekať k jednej strane.

Tip od Resin Štúdia

Pyramídové formy si radi dávame do plastovej krabičky, aby sme znížili nebezpečenstvo rozliatia po celej pracovnej ploche, pokiaľ by sa nám podarilo do formy strčiť a rozliať obsah.

2. Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla na vybranú veľkosť formy. Na pyramídy najčastejšie používame živicu 5-five alebo živicu Start 2.0, ktoré sú vhodné do vyššieho stĺpca odlievania.

3. Živicu vždy miešame podľa miešacieho pomeru uvedeného na jej balení a obe zložky odvažujeme na digitálnej váhe s presnosťou na gram. Nezabudnite si počas práce so živicou chrániť kožu, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne miešajte od dna a stierajte ich zo strán téglika (cca 3-4 minúty), potom prelejte namiešanú živicu do nového téglika a miešanie zopakujte. Eliminujete tak zle rozmiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

4. Živicu si rozdeľte do niekoľkých téglikov podľa vašich potrieb a zafarbite ju. So spracovaním neotáľajte - živica je v tégliku vo vyššom stĺpci, než je odporúčaná maximálna výška odlievania, a preto živica pracuje rýchlejšie a mohla by v tégliku rýchlo vytvrdnúť.

Farby použite iba niekoľko kvapiek, sypké farby zhruba v množstve ako dve hráškové guličky. Farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň.

Veľké množstvo farby by mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici sú cca 2%.

5. Namiešanú a zafarbenú živicu nalejte do formy. Možností pre aplikáciu je mnoho a záleží na vašej fantázii. Môžete napríklad odliať len časť pyramídy, umiestniť do nej dekorácie a potom pokračovať ďalšou vrstvou napríklad s pieskom alebo kamienkami. Do priehľadnej časti môžete umiestniť dekorácie alebo sušené kvety.

Tip od Resin Štúdia

Ťažšie dekorácie odporúčame umiestniť až v gélovej fáze, kedy je živica v konzistencii hustejšieho medu. Zabránite tak ich klesnutiu k špičke pyramídy.

6. Po odliatí do formy odstráňte povrchové bublinky pomocou zapaľovača. Oheň nikdy nedržte nad živicou príliš dlho, iba s ním nad bublinkami prejdite. Ak by ste oheň držali príliš dlho na povrchu formy, živica by sa mohla pripiecť k forme a tým by ste formu aj výrobok poškodili.

Bublinky naspodku formy odstráňte napríklad pomocou špáradla. Dajte pozor aj v rohoch foriem, kde sa môžu bublinky držať.

7. Výrobok zakryte tak, aby doň nepadal prach a nechajte ho vytvrdnúť. Formu môžete prikryť napríklad plastovou krabičkou, alebo okolo formy rozmiestnite kelímky, na ktoré položte kartón.

Neviete si rady, alebo chcete o práci so živicou zistiť viac?

Navštívte nás v našej sekcii Rady a tipy, kde sa dočítate všetko potrebné pre prácu so živicou!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.