AKO OPAČOVAŤ O ŠPERKY A INÉ VÝROBKY Z ŽIVICE

Vyrobili ste šperk zo živice a chcete čo najdlhšie zachovať jeho krásu a lesk? Tak by ste mali dodržiavať pár základných pravidiel. Tieto tipy na údržbu sa netýkajú len šperkov, ale platia pre všetky výrobky zo živice. Uvádzame ich hlavne pre šperky zo živice preto, že práve tieto výrobky bývajú najviac nosené a vystavované okolitým vplyvom. A teraz už k samotným odporúčaniam.

Šperky pravidelne čistite

Šperky zo živice je vhodné pravidelne čistiť, aby sa odstránili nečistoty a mastnoty, ktoré sa na nich môžu usadiť. Očistite ich mäkkou handričkou z mikrovlákna alebo vatovým tampónom namočeným do vlažnej mydlovej vody. Potom šperk jemne a dôkladne opláchnite vodou. Vyhnite sa použitiu abrazívnych čistiacich prostriedkov, ktoré by mohli poškodiť povrch.

Vyvarujte sa kontaktu s chemikáliami

Šperky zo živice by mali byť chránené pred priamym kontaktom s chemikáliami, ako sú parfémy, dezodoranty, lak na vlasy, čistiace prostriedky alebo agresívne čistiace prostriedky. Tieto látky môžu šperk poškodiť, spôsobiť zmenu farieb alebo stratu lesku. Preto si pred aplikáciou týchto produktov zložte šperky a počkajte, až sa látky úplne vsiaknu do pokožky.

Skladujte ich správne

Pokiaľ šperky zo živice nebudete nosiť, je dôležité ich správne uskladniť. Uchovávajte ich oddelene od ostatných šperkov, aby ste predišli poškriabaniu. Môžete ich uložiť do mäkkých látkových vrecúšok alebo šperkových krabičiek, ktoré ich ochránia pred prachom a vlhkosťou.

Chráňte ich pred priamym slnečným žiarením

Šperky a iné výrobky zo živice sú citlivé na dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa noseniu šperkov zo živice na priamom slnku alebo v soláriu, aby ste zabránili zmene farieb a deformáciám materiálu. Rovnaká poučka platí napríklad pre obrazy zo živice, ktoré si nikdy nevešajte na miesto, na ktoré svieti priame slnečné svetlo.

Majte na pamäti teplotné vplyvy

Výrobky zo živice sú citlivé na extrémne teploty. Vyvarujte sa vystaveniu vysokým teplotám, ako sú horúce sprchy, sauny alebo priame teplo od iných zdrojov tepla. Rovnako sa vyhnite veľmi nízkym teplotám, ktoré by mohli šperky poškodiť.

Opravy a úpravy

Pokiaľ má váš šperk zo živice matný alebo poškriabaný povrch a potrebuje opravu, existuje hneď niekoľko možností, ako mu opäť dodať lesk. Jednou z možností je na očistený a odmastený povrch naniesť vrstvu akrylového laku TOP FINISH. Jedná sa o najrýchlejšiu opravu, ktorá vám zaberie maximálne pár minút. V prípade, že je povrch príliš zničený, zvážte jeho zbrúsenie a vyleštenie. Ako na to sa dozviete v našom článku o brúsení a leštení živice.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov by ste mali byť schopní udržať svoje šperky zo živice v dobrom stave a predĺžiť ich životnosť.