Chceli by ste namaľovať obraz, aj keď maľovanie nie je vaša silná stránka? Potom vyskúšajte akrylové liatie.

Akrylové liatie sa v posledných rokoch stalo veľmi populárnou technikou tvorby umeleckých diel. Táto technika totiž vyžaduje minimálne maliarske znalosti, a pritom umožňuje tvoriť jedinečné a neobvyklé obrazy. Princípom je hra s farbami a jednoduché pohyby. V dôsledku svojej jednoduchosti a dostupnosti sa akrylové liatie stalo obľúbeným spôsobom maľby pre začiatočníkov, ktorí sa zaujímajú o tvorbu umenia, rovnako ako pre skúsených umelcov, ktorí hľadajú nové spôsoby tvorby.

V súvislosti s touto technikou sa môžete stretnúť aj s názvami Acryl pouring, Fluid Art, Acrylic Pouring, tekutá maľba, liatie akrylu.

IMG_2336osk   IMG_4349osk

Ako si túto techniku predstaviť? Čo znamená akrylové liatie?

Základom je akrylová farba, ktorá je namiešaná do tekutej konzistencie s prídavkom liacieho (pouring) média a ďalších prísad podľa potreby. V závislosti na technike sa táto skvapalnená farba vlieva do seba a nakláňaním či fúkaním sa rozprestiera po povrchu plátna či iného predmetu. V závislosti na výbere farby, média a prísad sa vytvárajú rôzne efekty.

Čo budete na výrobu originálneho obrazu potrebovať?

Na celý proces má efekt veľké množstvo faktorov a kvalitné plátno a farebné pigmenty sú jedným z tých najzákladnejších, ako jasného a sýteho výsledku dosiahnuť. Preto neodporúčame siahať po lacnejších značkách farieb, plátien a pod., aby ste predišli prípadnému sklamaniu z výsledku.

Kvalitné akrylové farby

Zvoľte také farby, ktoré obsahujú veľa pigmentu. V ateliéri Oskarek.cz používajú veľmi kvalitné talianske akrylové farby Maimeri s vysokou pigmentáciou. Čím vyššia je pigmentácia farieb, tým viac žiarivé bude vaše výsledné dielo.

Nebojte sa použiť aj metalické odtiene ako je zlatá, strieborná, bronzová alebo iridescentné (menivé) farby, v ktorých sú trblietavé pigmenty primiešané do základných odtieňov. Môžu tak vznikať úžasné lesklé výtvory.

Pouring medium

Liacim (pouring) médiom sa farby zriedia do požadovanej konzistencie. Pouring médium je zmes, ktorá slúži na zjemnenie konzistencie akrylových farieb, aby sa lepšie miešali a liali. Pouring medium tiež slúži na reguláciu viskozity a redukciu bubliniek, čo vedie k väčšej hladkosti a rovnomernosti výsledného obrazu. Existuje mnoho rôznych druhov liacieho média na trhu, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a kvalitou. V ateliéri Oskarek.cz používajú ako pouring medium PVA lepidlo, ktoré je možné zakúpiť vo všetkých výtvarných potrebách.

Maliarske plátno

Dobre vypnuté maliarske plátno je základ. Dajú sa použiť aj iné podklady, na ktorých akrylové farby držia ako sú šepsované dosky, drevené krabičky, rôzne obaly a pod. Akrylové liatie môžete vyskúšať na drevené stoličky, svetlá, gitaru, obal na mobil, hodiny a zo všetkých týchto kúskov sa v okamihu stane fascinujúce umelecké dielo.

Silikónový olej

Silikónový olej sa používa na vytvorenie bubliniek. Pokiaľ ho použijete, majte po ruke flambovaciu pištoľ alebo fén, ktorým ľahko farby zahrejete a tým pomôžete vytvoriť efekt bubliniek. Aj bez silikónového oleja ale dosiahnete krásne efekty.

Tégliky alebo nádoby na miešanie farieb, drevené špachtle na rozmiešanie farieb prípadne maliarska špachtľa na roztieranie farieb po plátne.

Ochranné pomôcky ako sú fólie, rukavice, stará košeľa (akrylové farby sa nedajú vyprať), kuchynské utierky na utieranie rúk. Ak sa vám páčia čisté okraje, môžete ich oblepiť ochrannou maliarskou páskou.

IMG_8043

A teraz hurá do práce! Postup výroby abstraktného obrazu metódou akrylového liatia:

  1. Pripravte si toľko téglikov, koľko budete používať farieb. Do každého téglika pridajte 2 diely Pouring média a 1 diel akrylovej farby. Zamiešajte.
  2. Vezmite si jeden čistý kelímok a postupne do neho nalejte všetky zamiešané farby - nie naraz, ale po troškách a farby striedajte. Ak máme napríklad 3 farby: modrú, zelenú a červenú, do téglika budeme liať podľa preferencií napríklad trochu červenej, trochu modrej, trochu zelenej, trochu modrej, trochu červenej atď., pokiaľ nemáte dostatok fluida na celé plátno.
  3. Pokiaľ chcete docieliť zaujímavé efekty a vytvoriť tzv. oká alebo bubliny, prikvapnite do farieb aj silikónový olej.
  4. Plátnom rôzne hýbte, nech sa farby krásne rozlejú.
  5. Nechajte prácu poriadne zaschnúť. Rozhodne neodporúčame mať výsledné plátno na priamom slnku alebo vonku na terase, čokoľvek sa do schnúcej farby môže zachytiť a zostať tak vo farbe prilepenej alebo môžu farby popraskať. Ideálna je rovná plocha v suchej a čistej miestnosti, kde sa jemne vetrá. Takto môže plátno schnúť cca 2-7 dní, záleží aj na ročnom období.
  6. Pre záverečný jas sa tiež dá hotové plátno pretrieť lesklým lakom alebo postriekať lakovacím sprejom, čo je v tomto prípade praktickejší variant.

IMG_8049osk   IMG_8035

Príďte na workshop do ateliéru Oskarek.cz, kde vás zasvätí do kúzla tejto techniky. Môžete si tu vyrobiť napríklad vlastné hodiny. Ak ste radšej samouci, pozrite sa na zostrih postupu na videu https://youtu.be/ByD7PGkWrfA.

Akrylové liatie je hravé experimentovanie s farbami a technikami prelievania. Dá sa takmer zaručiť, že pokiaľ zakaždým použijete rovnaké farby a rovnakú techniku, nikdy nebudú hotové plátna vyzerať úplne rovnako. Farby si vlastne maľujú samy a my im iba pomáhame vyniknúť.

Ateliér Oskarek.cz môžete navštíviť osobne pre radu, môžete sa zúčastniť niektorého z workshopov alebo si môžete ich výrobky a materiál zakúpiť v eshope Originálne drevené svadobné a bytové dekorácie | Oskárek.cz (oskarek.cz)