Sušenie kvetín a ďalšie ozdoby do živice

Ak sa chystáte zalievať rastliny, drevo alebo iné prírodné materiály v živici, nezabudnite na jedno z hlavných pravidiel - voda ani vlhkosť do živice nepatria. Mokré alebo vlhké predmety budú reagovať so živicou, ktorá začne rýchlejšie vytvrdzovať a môže sa stať, že nechtiac dôjde k exotermickej reakcii alebo napríklad k nevzhľadnému bielemu filmu podobnému plesni, ktorý sa objavuje okolo zle vysušených prírodných materiálov.

Ako dlho sušiť kvety pred zaliatím živicou?

Kvety a rastliny sušte najmenej dva až tri týždne, celé kvety aj dlhšie. Môžete sušiť v knihách alebo v silikagéle, ktorý absorbuje vlhkosť. Niektoré rastliny si po vysušení a zaliatí živicou nezachovajú svoju farbu, takže musíte vyskúšať, čo vydrží.

Ako sa musí drevo sušiť?

Ak drevo zalievate, platia rovnaké pravidlá ako pre kvety. Vlhkosť dreva musí byť naozaj nízka, približne 5 % alebo menej. V opačnom prípade bude drevo časom naďalej vysychať a oddeľovať sa od živice alebo napätie spôsobené vysychaním spôsobí, že sa výrobok zlomí.

Odporúča sa nechať drevo sušiť v profesionálnych sušiarňach, v domácich podmienkach trvá roky, kým drevo vyschne, a to len v ideálnych podmienkach. Existuje však skratka, drevo si môžete zaobstarať v špecializovaných predajniach, ktoré zaručia jeho vlhkosť.

Kde kúpiť sušené kvety?

Sušené kvety na živicu si môžete kúpiť v Resin Studio, určite si vyberiete z našej širokej ponuky.

Môžem zalievať stabilizované kvety v živici?

Áno, ale musíte počítať s tým, že živica môže uvoľniť trochu farby v dôsledku ich napustenia. Preto odporúčame, aby ste kvet najprv natreli základnou vrstvou živice a potom celý kvet zaliali.

Čo s kameňmi a inými materiálmi?

V prípade iných výplní, ako sú kamienky, ozdoby, piesok a trblietky, je tiež dôležité, aby boli dokonale suché. Všetky živicové dekorácie v našom sortimente sú pripravené na okamžité použitie.

Existujú nejaké výnimky?

Samozrejme, aj tu platí, že výnimky potvrdzujú pravidlo a môže sa stať, že ani po zaliatí čerstvých rastlín, motýlích krídel, listov a iných prírodných materiálov sa nestretnete s problémami a rastliny nestratia svoju farbu ani po čase. Vo väčšine prípadov však konzervovanie v živici nezabráni hnilobe a rozkladu živého tkaniva, ktoré do živice umiestnite.

Experimentujte, skúšajte a nebojte sa preskúmať všetky druhy dekorácií, ktoré majú potenciál vyzerať v živici krásne!