Ako pracovať s epoxidovou živicou - pre začátečníkov

Epoxidová živica, tiež známa ako, krištáľová živica, resin, epoxy alebo aj epoxid ponúka množstvo zaujímavých možností. V kombinácii s vhodnými dekoráciami a farbami je možné vytvárať originálne a veľmi zaujímavé výrobky. Práca so živicou vyžaduje dodržiavanie daných postupov a zásad, aby sme docielili požadovaný výsledok.

Čo sú dve zložky epoxidovej živice?

Epoxidové živice, ktoré sa používajú na tvorbu výrobkov, majú dve zložky, a síce zložku A a zložku B.

• Zložka A je vždy živica.
• Zložka B je vždy tvrdidlo.

Obe tieto zložky miešame v presnom pomere, ktorý je pre každú živicu unikátny a ktorý je uvedený v jej popise na e-shope aj na samotných fľašiach. Vďaka správnemu dodržaniu pomerov dosiahneme to, aby živica vytvrdla správne a dosiahli sme priehľadný a tvrdý výrobok bez kazov.

Ako odvážiť živicu?

Vzhľadom na to, že existujú rôzne typy odlievacej živice, z ktorých každá je vyvinutá pre rôzne odlievanie a rôzne výrobky, má každý typ živice iný miešací pomer vyššie zmieňovaných zložiek A a B. Môžeme sa teda stretnúť s rôznymi miešacími pomermi, ako napríklad 3: 1, 100:30, či 100:60 a podobne. Majte na pamäti, že pomer je vždy hmotnostný, teda obe zložky musíme odvážiť s presnosťou na gramy na digitálnej váhe.

Ak teda budeme potrebovať namiešať živicu napríklad v pomere 100:30, musíme zmiešať 100 gramov zložky A s 30 gramami zložky B.

Aby sme predišli nepresnostiam pri vážení, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť výsledný výrobok, miešame naraz minimálne množstvo 50 gramov hmoty. Pokiaľ totiž miešame napríklad len 10 gramov živice a 3 gramy tvrdidla, môžeme navážiť o pár desatín gramu menej av takto malom množstve hmoty sa jedná o vysoké percento nepresnosti. Zatiaľ čo taká drobná nepresnosť je pri malom množstve kritická, pri množstve hmoty okolo 50 gramov sa jedná o zanedbateľnú odchýlku, ktorá nemá na správnosť vytvrdnutia vplyv.

Ako namiešať živicu?

Budeme potrebovať:

• Kvalitnú digitálnu váhu, na ktorú budeme predpísaný váhový pomer vážiť.
• Tégliky na zmiešanie oboch zložiek.
• Špachtle (drevené, silikónové alebo plastové).

Všetky potreby nájdete v jednej prehľadnej kategórii tu.

Postup miešania:

1) Do téglika si navážame najprv s presnosťou na gram zložku A, váhu vynulujeme a do zložky A navážame zložku B.

2) Obe zložky dôkladne a dostatočne premiešame. Miešame vždy od stien aj od dna, aby sa všetky zložky poriadne premiešali. Miešame pomaly a jemnými ťahmi, aby sa do živice nevmiešalo príliš veľa bubliniek, a to po dobu cca 3 minút.

3) Zmiešanú hmotu prelejeme do nového téglika a miešanie opakujeme. Tento bod je dôležité nepreskakovať. Na dne alebo v okrajoch téglika vždy zostane trochu nerozmiešanej hmoty, ktorá v odliatom výrobku nevytvrdne správne. Jedine opakovaným miešaním zaistíte, že bude živica dokonale rozmiešaná a pripravená na odlievanie.

Vo chvíli, keď máme živicu rozmiešanú môžeme pridať farby, trblietky a iné dekorácie.

Ako zafarbiť živicu?

Ak sa rozhodneme pre farbenie živice, môžeme pridať do pripravenej zmesi farbu alebo pigmenty do epoxidu. Pokiaľ pridáme do odliacej živice farbu, výsledkom bude priehľadná živica vo zvolenej farbe; ak pridáme pigment do epoxidu, bude výsledkom nepriehľadná zafarbená živica. Rozdelenie týchto farieb máme na e-shope prehľadne rozdelené na farby pre priehľadné odliatky a farby pre nepriehľadné odliatky.

Ďalšou možnosťou, ako zafarbiť epoxidovú živicu sú rôzne metalické práškymetalický pigment. Ide o jemný prášok v rôznych farbách, pomocou ktorého sa vytvorí vo výsledku metalický efekt. Metalický pigment živicu prefarbí do nepriehľadnej podoby. Pokiaľ použijete práškové farby, bude výsledok takmer vždy nepriehľadný.

Aké množstvo farbiva môžeme maximálne pridať do živice?

Pri každom farbive je táto informácia uvedená. Pri tekutých farbivách sa množstvo pohybuje okolo 1 – 3 % váhy živice, pri práškových farbivách často až 15 % váhy živice. Odporúčané maximálne množstvo je potrebné dodržať. Pokiaľ pridáte príliš veľa farby, môže dôjsť k tomu, že sa živica nevytvrdí alebo bude po vytvrdnutí gumová.

Silikónové formy na živici

Silikónové formy na liatie epoxidovej živice sú na tvorbu výrobkov veľmi vhodné, pretože živica je voči silikónu nepriľnavá. Pokiaľ s tvorbou pomocou liatia epoxidovej živice začínate, je vhodné začať práve použitím silikónových foriem. Formy je možné používať opakovane. Silikónové formy na odlievanie živice majú v drvivej väčšine prípadov hladký a lesklý povrch, vďaka ktorému sa často vyhnete finálnemu brúseniu a lešteniu.

Formu úplne jednoducho zalejete živicou, ktorú ste si namiešali, prípadne zafarbili či doplnili rôznymi dekoratívnymi predmetmi, a výrobok necháte vytvrdnúť. Po riadnom vytvrdnutí, výrobok iba vylúpnete.

Ako dlho môžem používať silikónovú formu?

Formy nemajú dátum spotreby, ale mali by byť považované za spotrebný materiál. Bez ohľadu na to, ako veľmi kvalitný silikón je, živica rozleptáva povrch formy a tá sa časom „spáli“. Povrch formy zmatnie a výrobky z takýchto foriem sú potom tiež matné. Nie sú už lesklé tak, ako je to pre živicu typické. Lesk foriem potom bohužiaľ nejde navrátiť späť, ale nevyhadzujte také formy. Možno sa vám budú ešte hodiť v prípade, že budete potrebovať matný odliatok.

Spálenie formy živicou je prirodzené poškodenie, ale forma sa často opotrebuje aj v dôsledku mechanického vplyvu. Preto pri aranžovaní dekorácií do formy buďte opatrní pri používaní pinzety a špáradla. Dôrazne neodporúčame rozťahovať alebo stláčať uzavreté formy. Pokiaľ silikón príliš natiahnete, neroztrhne sa, ale objaví sa na ňom poškodenie. Forma sa bohužiaľ už nevráti do pôvodného stavu a deformácie pôjde vidieť aj na odliatku zo živice.

Pri správnom používaní si forma zachováva svoje pôvodné vlastnosti aj po opakovanom použití. Naše osobné skúsenosti a spätná väzba od zákazníkov však ukazujú, že nemožno očakávať, že formu použijeme v pôvodných kvalitách viac ako 8-10 krát. V závislosti na správnom používaní formy i vhodnej živice získate lesklý odliatok zhruba pri ôsmich odlievaniach, pri ďalších odlievaní začne forma postupne strácať lesk a výrobky potom nemajú lesklý povrch. Lesklý povrch pri matnom odliatku však ľahko docielite nanesením vrchnej vrstvy živice.

Akú bezpečnosť práce so živicou je potrebné dodržiavať?

Je potrebné mať na pamäti, že je vždy potrebné pri práci s odlievacou živicou dodržiavať bezpečnostné pokyny a pracovať s ochrannými pomôckami, ako sú ochranné rukavice, prípadne ochranné okuliare, a pracovať v riadne odvetranej miestnosti, vzhľadom k možným výparom. Výparom sa bráňte vhodnou ochranou dýchacích ciest (masky vhodné na prácu s materiálmi, ktoré uvoľňujú výpary).

Kreatívne sady na výrobu zo živice

Na trhu sú dostupné rôzne sady na výrobu zo živice, ktoré uľahčia výber materiálu na tvorenie. Správna sada na odlievanie živice bude obsahovať živicu, farby do živice, dekorácie a silikónové formy. Vyberajte takú sadu, ktorá obsahuje naozaj všetko potrebné a je vhodná aj pre začiatočníkov. V našej širokej ponuke sád sme mysleli naozaj na všetko, nemusíte k nim už nič iné dokupovať.

Čo všetko zo živice vyrobíte?

Epoxidová živica má skutočne veľmi veľa využití. Je možné z nej vyrábať šperky zo živice, obrazy, geody zo živice, orgonity, dekoračné predmety, etažéry ale aj stolíky, stoly alebo iný nábytok atď.