Ako vyrobiť šperky zo živice

Ako vyrobiť šperky zo živice?

Pri tejto otázke je najskôr potrebné spomenúť, že existuje viac druhov živice. Vzhľadom na to, že každá z nich ponúka odlišné vlastnosti, je dôležité, aby sme si vybrali tú správnu.



Krištáľová živica, epoxidová živica alebo UV živica?

Pri tvorbe šperkov je veľmi obľúbená krištáľová živica, ktorá imituje sklo. Krištáľová a epoxidová živica pod svojimi názvami schovávajú jeden a ten istý produkt. Veľkou výhodou je, že si môžeme vybrať živicu, ktorá je UV stála a ktorá ponúka po vytvrdnutí nádherný povrch. Ďalej môžeme siahnuť po redších živiciach, ktoré umožňujú lepší odvod bubliniek (skvelé pre priehľadné šperky) alebo hustejších, ktoré ponúkajú možnosť efektného prelínania farieb. Na vytvrdenie si potom počkáme podľa zvolenej živice 12 – 48 hodín.

UV živica ponúka možnosť mať hotový výrobok pripravený na nosenie už za niekoľko málo minút. Túto živicu totiž len pripravíte, dozdobíte, osvietite UV lampou a hotový výrobok je na svete. Nevýhodou ale môže byť, že UV živice nie sú UV stabilné a časom vám podľa toho, ako často ich nosíte na slnku, môžu zožltnúť. Pokiaľ túto živicu prefarbíte, bude ľahké žltnutie menej znateľné.


Hodia sa obe živice do silikónových foriem?

Odpoveď je áno. Šperky zo živice sa najčastejšie vyrábajú práve v silikónových formách. Vďaka svojmu lesklému povrchu často takmer alebo úplne eliminujete potrebu brúsenia a ďalších úprav. Zo silikónových foriem zároveň budete často mať už pripravené dierky na umiestnenie bižutérnych komponentov.

Ako vybrať krištáľovú živicu?

Krištáľovú (epoxidovú) živicu volíme vždy podľa výrobku, ktorý chceme robiť. A ani pri šperkoch to nie je inak. Akú živicu z našej ponuky teda zvoliť práve na šperky?

Živica Fluid

Táto živica je UV stála a je teda vhodná pre neprefarbené šperky. Samozrejmosťou pre živice, ktoré sú UV stále je to, že ich môžete použiť aj na plne prefarbené odliatky.
Fluid patrí medzi hustejšie živice, vykúzlite s ňou nádherné prelínanie farieb a efekty, ktoré by ste s redšou živicou dosiahli len veľmi ťažko.

Táto živica je užívateľsky veľmi prívetivá, ponúka totiž dlhú dobu spracovania a pritom tvrdne celkom rýchlo (24 hodín). Radi po nej siahame, keď robíme zložitejšie aranže a potrebujeme viac času. Po vytvrdnutí má nádherný a lesklý povrch.

U hustejších živíc ako je práve Fluid je potrebné počítať s tým, že horšie odvádza vmiešané bublinky. To ale nie je nič, s čím by ste si neporadili s naším radcom „Ako na bublinky v živici“.

Živica Glass

Túto živicu odporúčame takmer výhradne na výrobu šperkov. Patrí medzi redšie živice a tvrdne dlhšie (cca 48 hodín) a vďaka tomu získate výrobok bez bubliniek. Samozrejme aj pre túto živicu platí, že ju musíte miešať pomaly a trpezlivo, aby ste do nej bublinky zbytočne nevmiešali.

Samozrejmosťou je UV stálosť a nádherný povrch po vytvrdnutí.

Živica iCrystal

Najnovšia z našej rodiny živíc v sebe snúbi rýchle vytvrdnutie (12-24 hodín), dlhú dobu spracovania, UV stálosť a redšiu konzistenciu, ktorá si lepšie poradí s bublinkami. Prináša teda to najlepšie zo sveta živíc. Povrch má po vytvrdnutí stále krásny, odbornému oku ale možno povrch nepríde tak perfektne lesklý, ako je to pri živici Fluid alebo Glass.

Živica Start

S touto živicou vyrobíte za priaznivú cenu mnoho nádherných výrobkov. Je perfektnou živicou pre začiatočníkov. Nie je UV stála a je teda vhodnejšia pre prefarbené výrobky. Ponúka kratšiu dobu spracovania, ale zároveň aj rýchlejšie vytvrdzuje (do 24 hodín).

Čo ďalej potrebujem na výrobu?

Môžete si vybrať niektorú z našich štartovacích sád na výrobu šperkov, alebo si pomôcky vybrať sami.

Okrem krištáľovej živice a ochranných pomôcok budeme na prácu potrebovať tiež:

- miešacie tégliky a špachtle;
- silikónovú formu na šperky;
- bižutérne komponenty;
- digitálnu váhu;
- dekorácie a farby.

Je tiež vhodné pred prípadným ušpinením ochrániť pracovný stôl, na ktorom sa bude so živicou pracovať. Tu je možné použiť napríklad obyčajný papier na pečenie. Vhodná je tiež silikónová podložka alebo igelit.

Ako začať vyrábať?

1)
Namiešajte si živicu v pomere, ktorý je uvedený na jej balení.

Chcete poradiť s miešaním živice? Pozrite do tohto článku.

2)
Živicu zafarbite

Farby do živice vyberáme podľa ich výsledného efektu a miery prefarbenia.

- Transparentné tekuté farby, ktoré majú menej pigmentu, teda živicu síce zafarbia, ale zostane naďalej priesvitná.

- Netransparentné tekuté farby, ktorými dosiahnete sýtych a nepriehľadných odtieňov.

- Metalické prášky, ktoré spravidla zafarbia živicu do nepriehľadňa. Záleží ale na jej použitom množstve. Ako bonus získate pri tomto farbive pekný metalický lesk.

2)
Pridajte ozdoby

Ďalej je možné primiešať aj trblietky. Tu je však potrebné vziať do úvahy, že trblietky sú ťažšie a majú tendenciu sa usadzovať na spodnej strane šperku.

Pokiaľ do šperkov umiestnite sušené kvety, tak majte na pamäti, že tie naopak vyplávajú. V priebehu vytvrdzovania ich kontrolujte a jemne zatláčajte späť do živice.

Odstráňte bublinky a výrobky zakryte

Po odliatí živice a naaranžovaní zostáva už len odstrániť bublinky z povrchu. Na tento účel môžete zvoliť rýchle prejdenie zapaľovačom. Oheň nikdy nedržte nad živicou, len s ním rýchlo prejdite, inak hrozí, že sa živica pripečie k forme.

Alternatívou k zapaľovaču je alkoholový sprej, ktorý raz alebo maximálne 2x streknite zo vzdialenosti cca 20 cm na živicu a bublinky popraskajú.

Vyrobené šperky zo živice je vhodné uložiť pod poklop, pod ktorým sa vytvorí ideálne teplé prostredie na správne tvrdnutie, a tiež sa tým zabráni uchytávaniu prachu.

VIDEO: Šperky zo živice