Ako vyleštiť živicu

Na vyleštenie živice sa povrch odliatku musí najprv prebrúsiť jemným brúsnym papierom na zrnitosť 3 000. Ako brúsiť živicu sa dozviete v tomto článku.

 

Čo použiť na leštenie živice?

1. Leštiaca nano pasta

Na leštenie epoxidovej živice je potrebné používať špeciálne výrobky a dodržiavať správny postup. Po brúsení brúsnym papierom na požadovanú hrubosť prichádza na rad pasta na leštenie živice. Leštiace pasty na živice sú na trhu dostupné od rôznych výrobcov a zloženie týchto leštiacich pást sa môže pri každom výrobku mierne líšiť. Na konečné leštenie živice odporúčame použiť nanoleštiacu pastu z našej ponuky.

Táto leštiaca pasta využíva nanotechnológiu, je na báze vody a je určená špeciálne na leštenie epoxidovej (kryštálovej) živice. Vďaka použitiu nanotechnológie sa pri použití tejto pasty dosahuje vysoký stupeň lesku, až 95 %. Výhodou tejto pasty je, že nevysychá a zostáva dlho vlhká. Pasta sa môže nanášať strojovo aj ručne.

2. Leštiaci kotúč na strojové leštenie

Ďalším dôležitým nástrojom, ktorý budeme potrebovať na leštenie, je leštiaci kotúč. Na trhu existuje niekoľko typov kotúčov, preto si musíme vybrať taký, ktorý sa hodí k leštičke alebo vŕtačke, ktorú máme k dispozícii. Zároveň musí mať veľmi jemný povrch, aby leštiaci hrot nepoškodil povrch.

3. Utierka z mikrovlákna na ručné leštenie

Ak sa rozhodneme pre ručné leštenie, použijeme utierku z mikrovlákna, s ktorou dosiahneme najlepšie výsledky.

Aký je proces leštenia?

- Pri leštení je potrebné dodržiavať stanovené postupy a pokyny výrobcov. Od začiatku leštenia sa snažte leštiť celý povrch rovnomerne, nepracujte s leštičkou len na jednom mieste.

- Ak sa vám nepodarí dosiahnuť požadovaný výsledok leštenia, skúste to znova od začiatku. Potom znovu naneste leštiacu pastu na povrch a znovu ju rovnomerne rozotrite. Rovnomernosť nanášania a následného leštenia je veľmi dôležitá, pretože začínate s hrubou štruktúrou pasty a končíte s veľmi jemnou štruktúrou.

- Ak po vyleštení veľkých plôch niekde nájdete malé nedostatky, naneste leštiacu pastu len na tieto miesta.

Správne brúsenie je nevyhnutné

Nezabudnite, že na správne vyleštenie živice je veľmi dôležité mať najprv veľmi dobre vybrúsený povrch na spomínanú zrnitosť 3 000.

Ako sa vyhnúť brúseniu a lešteniu živice?

Brúseniu a lešteniu živice sa často dá úplne alebo čiastočne vyhnúť použitím formy zo silikónovej živice. Silikónové formy na živicu majú lesklý povrch, vďaka ktorému je výrobok zo živice hladký a bez povrchových chýb. Napríklad výroba šperkov zo živice nemusí byť vďaka silikónovým formám taká náročná na brúsenie a leštenie. Ak vytvárate epoxidové tabuľky, brúseniu a lešteniu sa určite nevyhnete.

Pozrite si videonávod na brúsenie a leštenie živice: