Stôl z epoxidovej živice

Stoly z epoxidovej živice sú veľmi obľúbeným designovým doplnkom do interiérov. Vďaka spojeniu dreva a živice vzniká veľmi efektná kombinácia, ktorá sa v okamihu stane dominantou každého priestoru. Výroba stola zo živice však nie je záležitosťou pre úplných začiatočníkov. Pokiaľ so živicou ešte len začínate, dôrazne odporúčame si prácu s týmto materiálom vyskúšať na viacerých menších výrobkoch, ktoré vás pripravia na to, čo od neho môžete čakať.

Stoly zo živice je možné vytvoriť v nespočetných rôznych dizajnoch. Kombinujte rôzne dreviny a farby, vyrobte life edge table (nezrovnaný okraje stola s priznaným tvarom dreva), river table (stôl s riekou z epoxidu) alebo len živicou vyplňte praskliny v drevenom koláči.

Do stola zo živice môžete tiež zaliať rôzne predmety a vytvoriť unikátny pokrový stôl, stôl na krajčírky alebo nevídaný stôl na recepcii. S našimi živicami skrátka vytvoríte prvotriedne stoly, ktoré budú lákať pohľady okolia.

Čo budete potrebovať na výrobu

Silikónovú formu na šperky

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Výber a príprava dreva

Drevo na výrobu stola so živicou musí byť vyzreté a čo najviac vyschnuté. Bežne sa odporúča najvyššia vlhkosť medzi 10-12%. Pokiaľ bude drevo vlhké, bude ďalej pracovať a riskujete nielen vyvretie živice, ale aj poškodenie a prasknutie celého výrobku. S kontrolou vlhkosti vám pomôže merač vlhkosti dreva.

Vybrané suché fošne zarovnajte do roviny preťahom alebo frézou a obrúste triesky a nerovnosti, zbavte drevo mäkkých alebo špongiou príliš zničených miest. V ideálnom prípade odstráňte kôru. Pokiaľ chcete kôru zachovať, pripevnite ju pomocou klinčekov s malými hlavičkami, aby boli čo najmenej viditeľné.

2. Penetrácia dreva

Pripravené fošne natrite penetráciou, aby ste zabránili prílišnému nasiakaniu živice do dreva a tiež na zabránenie prenikaniu vzduchových bubliniek z dreva do živice. Každé drevo je unikátne a záleží aj na jeho stave. Vďaka rôznej nasiakavosti materiálu je možné, že budete musieť penetráciu nanášať vo viacerých vrstvách, aby ste povrch perfektne uzavreli.

3. Výroba formy

Formu môžete vyrobiť z mnohých rôznych materiálov. Z plastu (polyetylén, polykarbonát, polypropylén atp.), kovu, dreva, lamina, mdf dosiek či plexiskla.

Najlepší materiál na výrobu formy je polypropylén, ku ktorému živica nepriľne a nemusíte vďaka jeho vlastnostiam použiť separátor alebo separačnú pásku. Forma z polypropylénu je ale drahá záležitosť, nejedná sa o lacný materiál. Preto sa často vyrábajú viac-menej jednorazové formy z iných materiálov a používajú sa separačné materiály.

Ako formu síce môžete použiť prakticky akýkoľvek materiál, je ale dôležité, aby bola forma aspoň trochu pohyblivá a umožnila vybratie výrobku, a taktiež je nutné použiť separátor. Bez separátora sa epoxidová živica k forme prilepí a odliatok nepôjde vybrať.

V prípade formy z kovu použite tekutý separátor av prípade formy z dreva polypropylénovú pásku (PP).

U vlastnoručne vyrobených foriem je absolútne dôležité, aby boli dobre vysilikonované, utesnené lepidlom z tavnej pištole, prípadne vytmelené akrylovým tmelom a nemali najmenšiu dierku. Ich utesnenie nesmie byť vyhotovené z materiálov náchylných na rozleptanie či presiaknutie. Po odliatí sa môže všetko zdať prvých pár hodín v poriadku, potom sa ale môže ukázať, že je predsa len tesnenie v niektorom mieste nedokonalé a všetky živice tak môžu vytiecť. Je teda lepšie utesnenie vždy predimenzovať, než prísť o mnoho kilogramov živice a mať zničenú pracovnú miestnosť.

Pokiaľ sa rozhodnete pre výrobu formy z dreva, nezabudnite jej povrch najskôr zbrúsiť, aby k nej dokonale priľnula separačná páska.

4. Príprava dreva do formy

Umiestnite pripravené fošne do formy. Drevo je nutné zaťažiť, aby nevyplávalo. Nezabudnite, že záťaž sa môže vďaka živici prilepiť k drevu, preto ju separujete, alebo zvoľte vyššie fošne tak, aby ste mali priestor na brúsenie a zároveň zostalo drevo na povrchu nezaliate živicou. Drevo sa často zaťažuje naozaj ťažkými predmetmi, ako sú vedrá s kamenivom, ťažkými činkami a pod.

5. Miešanie živice

Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla na vybranú veľkosť formy. Na stoly používame živicu 5-five alebo živicu Start 2.0, ktoré sú vhodné do vyššieho stĺpca odlievania. Pozor tiež na maximálny objem odlievania živíc, aby živica nevyvrela.

Tip od Resin Štúdia

Nezabudnite, že sa živica pri vytvrdzovaní zmršťuje a ďalšia časť výšky stola vám zoberie brúsenie. Preto vždy výšku stola naddimenzujte. Zmrštenie živice väčšinou počítame 1 mm na každý 1 cm odlievaného stĺpca.

Živicu vždy miešame podľa miešacieho pomeru uvedeného na jej balení a obe zložky odvažujeme na digitálnej váhe s presnosťou na gram. Nezabudnite si počas práce so živicou chrániť kožu, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne miešajte od dna a stierajte ich zo strán miešacej nádoby (cca 3-4 minúty), potom prelejte namiešanú živicu do novej nádoby a miešanie zopakujte. Eliminujete tak zle rozmiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

So spracovaním živice neotáľajte - živica je v nádobe vo vyššom stĺpci, než je odporúčaná maximálna výška odlievania, a preto živica pracuje rýchlejšie a mohla by v nádobe rýchlo vyvrieť.

6. Farbenie živice

Pokiaľ budete živicu farbiť, farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň. Pozor na množstvo farby, pretože veľké množstvo farby by mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici sú cca 2%.

7. Nalievanie živice

Namiešanú a zafarbenú živicu pomaľuje nalejte do formy. Možností pre design stola je mnoho a záleží na vašej fantázii. Môžete napríklad odliať prvú farebnú vrstvu, umiestniť dekorácie a potom pokračovať priehľadnou vrstvou. Ďalšiu vrstvu nalievajte buď vo fáze gelácie, kedy má prvá vrstva konzistenciu hustejšieho medu, alebo po jej úplnom vytvrdnutí. Záleží, aké efekty chcete dosiahnuť a či bude alebo nebude vadiť viditeľný predel vo vrstvách. Na každú vrstvu namiešajte živicu zvlášť.

Po odliatí do formy odstráňte povrchové bublinky pomocou teplovzdušnej pištole. Pištoľ nikdy nedržte nad živicou príliš dlho, iba s ňou nad bublinkami prejdite. Ak by ste zdroj tepla držali príliš dlho na povrchu, živica by sa mohla poškodiť. Bublinky naspodku formy odstráňte napríklad pomocou špachtle alebo špajle.

Výrobok zakryte tak, aby doň nepadal prach a nechajte ho vytvrdnúť.

8. Odformovanie stola

Stôl odformujte až za niekoľko dní vo chvíli, keď bude živica dokonale vytvrdená. K brúseniu môžete pristúpiť, až sa dokončia všetky procesy dozrievania živice, čo trvá cca 2-3 týždne.

9. Brúsenie a leštenie

Zbrúsenie stola je vzhľadom na veľkú plochu i váhu výrobku jednoduchšie za použitia rôznych strojov. Na porovnanie dosky a odobratie nerovností je ideálne vyriešiť v profesionálnej dielni s egalizačnou brúskou alebo prieťahom. V prípade, že zvolíte preťah je ideálny žiletkový preťah oproti nožovému (nožový môže vysekať kúsky epoxidu a môže urobiť mikrotrhliny v materiáli.

Pokiaľ chcete brúsenie vyriešiť po vlastnej osi a nevlastníte vyššie uvedené stroje, zvoľte hornú frézku s vodiacou lištou, prípadne iné nástroje podľa vlastných možností.

Po zbrúsení plochu očistite a opravte rôzne kazy, ktoré uvidíte. Malé kazy môžete opraviť rýchlejším epoxidom, ako je napríklad Fluid 2.0, väčšie plochy opravte rovnakým epoxidom, ktorý ste použili na výrobu dosky stola.

Na finálne brúsenie budete potrebovať brúsne papiere až do zrnitosti 3000, tzn. všetky hrubosti od hrubých papierov až po najjemnejší brúsny papier so zrnitosťou 3000. To však neplatí pre časť s drevom. Drevo brúste maximálne do zrnitosti 180, pri jemnejšom zbrúsení bude síce hladké, ale nenasiakne olej ani vosk pri finálnej úprave. Pokiaľ potrebujete brúsiť celú plochu dosky stola naraz, spätne zbrúste drevo vybrúsené do 3000 zrnitostí do 180.

Pokiaľ plánujete celý stôl ošetriť lakom, ktorý ako jediný dokáže chrániť ako drevo, tak epoxid, stačí celý výrobok zbrúsiť do zrnitosti 600. Celý povrch potom očistite od prachu a odmastite odmasťovadlom a potom lakujte.

Každou zrnitosťou brúsime jemne bez vyvíjania tlaku na materiál, a to krúživými pohybmi až do zrnitosti 3000 brúsneho papiera. Nikdy nepreskakujte jednotlivé zrnitosti! Odliatok po obrúsení finálne doleštíme utierkou z mikrovlákna a leštiacou nano pastou. Pokiaľ však chcete docieliť matný povrch, nie je potrebné brúsiť až do zrnitosti 3000.

V priebehu brúsenia či už ručného alebo strojového často utierajte plochu odliatku aj brúsneho papiera pomocou utierky z mikrovlákna.

10. Finálna úprava

Pre finálnu úpravu zvoľte olej, lak alebo vosk podľa svojho uváženia. Ideálne siahnite po takom, ktorý je vhodný na kontakt s jedlom.

Potom už stačí dosku stola vybaviť vhodným podnožím a váš vlastný stôl s epoxidovou živicou je na svete.

Neviete si rady, alebo chcete o práci so živicou zistiť viac?

Navštívte nás v našej sekcii Rady a tipy, kde sa dočítate všetko potrebné pre prácu so živicou!