Ako na terrazzo efekt? Hravo!

Uchvátili vás najnovšie trendy pri výrobe bytových dekorácií a chcete si ich tiež vyskúšať? Tak to ste tu správne! Mrkneme sa na jednoduché postupy, ako na tieto efekty vyzrieť. V tomto článku sa pozrieme na terrazzo efekt alebo na mozaiku.

Ako na terrazzo efekt? Hravo!

Ak vás terrazzo uchvátilo rovnako ako nás, poďte si ho vyskúšať. Nie je na ňom nič zložité a za pár hodín máte originálne dekorácie hotové. Čaká nás výroba farebných chipsov, odlievanie aj brúsenie. S naším tajným tipom ale bude brúsenie hračka! Pripravení?

Fáza 1 - príprava chipsov

Túto „patláciu a lámaciu“ fázu máme veľmi radi. Je krásne upokojujúce, a navyše nie je potrebný žiadny špeciálny um. Proste sa na nej vybláznite.

Pripravte si pracovnú plochu a všetko, čo budete pri výrobe potrebovať. Čo je potrebné mať pripravené už vieme z nášho článku "Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin?".

Namiešajte si potrebné množstvo minerálnej živice, zafarbite ju av tenkej vrstve ju rozprestrite na papier na pečenie, alebo inú nepriľnavú plochu. Pomôcť si môžete špachtľou alebo obyčajnou kuchynskou stierkou. Hmotu nechajte zatvrdnúť a pustite sa do lámania. Jednoducho ju odlepte od papiera na pečenie a roztlačte rukami. Tak jednoducho máte pripravené chipsy pre terrazzo! Skvelé, že?

Tip: Ak chcete mať po brúsení viditeľné len väčšie chipsy a nie aj farebný prášok, ktorý pri drvení nevyhnutne vznikne, stačí chipsy preosiať kuchynským sitkom. Prášok prepadne a zostanú len samotné chipsy.

Fáza 2 - miešame chipsy do hmoty a odlievame

Z nášho článku "Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin ?" už viete, ako by mala vyzerať pripravená pracovná plocha. Nebudeme sa teda zbytočne opakovať a ideme rovno do akcie!

Máme pripravené farebné chipsy. Čo ďalej?

Namiešame si NatuResin v množstve potrebnom pre formu. Táto nová namiešaná várka môže zostať v základnej bielej farbe, alebo ju môžete zafarbiť tak, aby vám ladila k farbe pripravených chipsov.

Chipsy do nej zamiešame a vlejeme do formy. S chipsmi nešetrite, len nech je namiešaná hmota poriadne plná chipsov a hustá. Podľa množstva použitých chipsov bude vyzerať aj výsledný výrobok. Nezabudnite po odliatí s formou trochu párkrát kliknúť, nech sa všetko usadí a vyženiete tak čo najviac bubliniek. Formu poklepávajte aj zo strán, prípadne vytvorte vibrácie na pracovnej podložke.

Tip: NatuResin minerálnu živicu ide po zatvrdnutí veľmi ľahko nadrviť aj z plastových miešacích kelímkov. Pokiaľ sa vám nepodarilo dostať z téglika úplne všetku hmotu, vždy ju po zatvrdnutí môžete nalámať a znovu spracovať pri tvorení terrazzo výrobkov.

Fáza 3 - brúsim, brúsiš, brúsime

Po vytvrdnutí hmoty výrobok brúsime s pomocou brúsnych papierov. Osvedčilo sa nám brúsenie pod vodou najskôr hrubším brúsnym papierom so zrnitosťou 320 alebo podobne hrubým. Brúsime krúživými pohybmi, aby sme do výrobku nenarobili škrabance. Brúsime tak dlho, pokiaľ nie sú vidieť naše farebné chipsy ukryté pod vrstvičkou neofarbenej hmoty. Potom ešte raz zbrúsime vyššou zrnitosťou papiera cca 1000 alebo podobne hrubou, aby sme zahladili hrubší povrch po predchádzajúcom brúsnom papieri.

Tip: Brúsenie je pre vás strašiak a nechcete sa kvôli nemu púšťať do výroby? To by ale bola chyba, pretože si brúsenie môžete oveľa uľahčiť. Po úplnom vytvrdnutí hmoty za zhruba 1-2 dni je hmota veľmi tvrdá a je ťažké ju brúsiť. Čo s tým? Nič jednoduchšie ako výrobok na pár hodín namočiť do vody. Po namočení sa bude oveľa lepšie brúsiť a pôjde vám to raz dva!

Pre skúsenejších odporúčame brúsiť už chvíľu po vybratí z formy. Výrobok je ale stále celkom krehký, musíte teda dávať pozor na jeho prípadné rozlomenie alebo poškodenie.

Fáza 4 - máme hotovo!

A je to! Vidíte, aké ľahké to bolo. Pokiaľ chcete, môžete výsledný výrobok zalakovať akýmkoľvek matným transparentným lakom. Výrobok tak bude viac odolný okolitým vplyvom.