Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin

Práca s NatuResin je zábavná a ku všetkému jednoduchá! Stačí dodržať pár jednoduchých pravidiel a môžete sa tešiť na krásne výrobky. V tomto článku si vysvetlíme, ako si najlepšie pripraviť pracovné miesto, ako kreatívnu hmotu zafarbiť a kedy sa môžeme radovať z hotového výrobku.

Ideme na to!

Príprava pracovného miesta a pomôcok

Pred samotným miešaním zložiek si pripravíme všetko, čo budeme potrebovať. Jedine tak budeme mať pokoj na samotné odlievanie. Určite nechceme po zmiešaní mrhať drahocenným časom pri hľadaní farbičiek alebo foriem. Na spracovanie zmiešanej hmoty síce máme niekoľko minút, tie ale rýchlo utečú, keď budeme hľadať a nebudeme pripravení.

Potrebujeme:

  • podložku na pracovnú plochu, napríklad papier na pečenie alebo zmršťovaciu fóliu
  • digitálnu váhu
  • tégliky
  • špachtľa
  • farby určené na farbenie minerálnej živice NatuResin
  • silikónové formy
  • vodu
  • minerálnu živicu NatuResin

S pomocou vodováhy sa uistite, že máte pracovnú plochu v rovine. Radšej buďte vopred pripravení, dorovnávanie roviny totiž môže byť po odliatí do foriem zložitá disciplína. Hoci minerálna živica nepriľne k pracovnej ploche tak dôkladne, ako epoxidová živica, rovnako odporúčame pracovnú plochu zakryť napríklad papierom na pečenie a vyhnúť sa tak prípadnému upratovaniu.

Na podložku si pripravte silikové formy nielen na výrobky, ktoré chcete vyrobiť, ale aj nejakú tú menšiu formičku naviac na prípadné zvyšky. Nemáte formičku navyše? Nevadí! Pokiaľ vám namiešaná hmota zostane, nalejte ju v tenkej vrstve na papier na pečenie. Po vytvrdnutí ju nalámete a použijete pri vytváraní mozaiky alebo tzv. terrazzo efektu.

Ďalej si pripravte farby, ktoré budete chcieť použiť. Základná farba neofarbenej hmoty je biela, hoci nie úplne žiarivo biela. Mohlo by sa zdať, že hmotu môžete zafarbiť akoukoľvek dostupnou farbou, ale nie je to tak. Minerálna živica je z podstaty nepriehľadná a na rozdiel od epoxidovej živice sa tak ľahko neprefarbuje. Prefarbenie len tak možné iba farbami s vysokou pigmentáciou, ktoré sú pre túto hmotu overené a ktoré nájdete v našej ponuke. Výsledkom sú príjemné, pastelové odtiene.

Pripravte si tiež tégliky a špachtle a natočte si vodu do ľubovoľnej nádoby. Nádoba na vodu by mala ideálne mať zobáčik, aby sa dala nalievať s presnosťou na gramy.

Všetko pripravené? Ideme na to!

Do stredu váhy umiestnite kelímok a váhu vynulujte. Téglik musí byť dostatočne veľký, aby ste v ňom pohodlne zmiešali obe zložky.
NatuResin miešame v pomere 100:27, to znamená 100 gramov prášku a 27 gramov vody. Nedodržanie pomeru môže mať za následok zníženie pevnosti, pomalšie tvrdnutie a zníženú životnosť výrobku.

Ideálne prostredie na miešanie je teplota prostredia, hmoty a vody cca 20 °C. Prostredie by tiež nemalo byť vystavené priamemu slnku, ani mať nadmernú vlhkosť vzduchu (cca nad 40 % vzdušnej vlhkosti).

Miešací téglik musí byť suchý a čistý. Odvážte si zvlášť vodu a zvlášť suchú zložku.

Vždy pridávame suchú zložku do vody, nie naopak. Vyhnete sa tak nepremiešanému prášku v záhyboch miešacej nádoby. Za stáleho miešania pridávame postupne suchú zložku, kým sa obe zložky úplne nespoja a zmes nebude tekutá a bez hrudiek.

Po zmiešaní oboch zložiek môžete pridať farbu z radu COLORFUN. Farbu odporúčame pridávať v maximálnom množstve cca 2% z celkovej hmotnosti namiešanej odlievacej hmoty.

Na prefarbenie skvele fungujú aj farby z radu Dye Solution, alkoholové atramenty a metalické prášky z našej ponuky. Nezabudnite však, že po zmiešaní s NatuResin si metalické práškové farby síce zachovajú svoju farbu, nezachovajú si ale svoj metalický nádych.

Koľko mám času na spracovanie?

Doba spracovateľnosti je cca 12 – 15 minút. S odlievaním však neotáľajte, vo väčšom zmiešanom množstve av závislosti od teploty hmoty i okolia môže hmota zrieť rýchlejšie.

A čo bublinky? Ako sa ich zbavím?

Naplnenú formu ľahko poklepávajte zo strán, prípadne vytvorte vibrácie na podložke. Podporíte tak uvoľnenie vzduchových bublín zo zmesi, ktoré vznikajú pri jej miešaní.

Za ako dlho môžem výrobok vybrať z formy?

Na výrobok nemusíte dlho čakať, do 40-60 minút ho môžete vybrať z formy. Pri zrení sa hmota vďaka termochemickej reakcii zahreje a potom začne chladnúť. Keď je odliatok studený, môžete ho z formy veľmi opatrne vybrať. Pokiaľ ale máte členitú formu, alebo formu s tenkými časťami, odporúčame nechať NatuResin viac dozrieť a až potom vybrať výrobok z formy. Táto kreatívna hmota totiž tuhne rýchlo, dostatočne na vybratie z formy, proces tuhnutia však pokračuje ešte niekoľko hodín, počas ktorých sa dokonale vytvrdí.

Kedy zlomiť výrobok, keď chcem druhú polovicu zaliať epoxidovou živicou?

Výrobok odporúčame zlomiť vo chvíli, keď ho vyberiete z formy, respektíve krátko po vytvrdnutí. Neskôr by to bolo veľmi ťažké, za niekoľko hodín sa totiž hmota dokonale vytvrdí a nie je jej vôbec ľahké rozlomiť.

Chcete si prečítať niečo o tom, ako spojiť minerálnu a epoxidovú živicu? Prichystali sme pre vás na túto tému článok. Kliknite naň tu.

Tip: Neviete, aké množstvo odlievacej hmoty NatuResin budete potrebovať do vašich foriem? Pred odlievaním si odvážte, koľko vody sa zmestí do vybranej formy. Túto hmotnosť vynásobte hodnotou 1,5 a máte približnú hmotnosť suchej zložky potrebnú na vytvorenie vášho originálneho výrobku.